Stajling i tjuning - za i protiv?

byMaX

New member
Pa ok, ako imaš para. Ali i ako ih imaš, nije li lepše skuplji, noviji, brži, bolji - drugi auto! :) I ako imaš auto od 200.000 evra, postoji brži i lepši. Ili će izaći.

Kada dođem do Alfe 4C nikad mu neću staviti neku aftermarket glupost. Hoću ako izađe jači model ili nešto iz jače opreme, kupim na ebay pa ugradim. Ali taj auto je u toj klasi i takav kakav je već malo savršenstvo. Ako izađe neka safe varijanta, remap ili nešto tako, a hoće, to bih stavio, ako je provereno i više ljudi je to probalo. Ali takvu stvar sam radio i sa drugim kolima, sve to nije ekstremno
 

Joca

Moderator
... ima ono što bi se većini svidelo tipa zatamnjivanje stakala, lepši izduv, lepe i veće felne itd, i to je skroz OK...
:palcevi Upravo sam hteo to da napišem, ali si me preduhitrio. Mislim da je takva promena sasvim korektna i ništa više sem toga ne bi dirao.
 

Rapture

New member
Pa ok, ako imaš para. Ali i ako ih imaš, nije li lepše skuplji, noviji, brži, bolji - drugi auto! :) I ako imaš auto od 200.000 evra, postoji brži i lepši. Ili će izaći.
A ova situacija; imaš para i jednostavno obožavaš auto, uzmimo za primjer, E39, noviji E60 ti se ne sviđa, ali želiš imati snagu i luksuz nove serije? Tu ne vidim ništa loše da se ulaže puno novaca.
 

YUgisa

Member
Modifikovanje auta nije nista drugacije nego pusenje, opijanje, drogiranje... Nista od toga realno nije potrebno coveku ali nekima predstavlja zadovoljstvo. Iz licnog iskustva moram reci da je jako veliko zadovoljstvo kada nesto prepravis na autu samostalno i kad to proradi kako si zamislio. Jos vece je zadovoljstvo kada se takmicic pa pobedis. Ja u stajling necu ulaziti, to je vrlo subjektivna stvar ali takmicenje u tuningu, pa nista lepse. To ti je ono, 250e za amortizere, 400e za gume, osecaj kada nego oderes, neprocenjivo... Doziveo sam mnogo puta da odem na skup, ljudi vide da vozim Yuga, pa jos ljubicast, ima neke branike, mora da je smajler, koji je motor, 1.1, a ovo je neki seljak, nece niko da prica sa tobom onda odes potegnes se, oderes par ljudi i onda ti ljudi sami pridju da pricaju i zapitkuju sta je radjeno... Sem trljanja na nos, jednostavno prepravkom auta ti stvaras auto po svojoj meri i ukusu. Mnogi ce se zadovoljiti sa fabrickim autima ali realno, oni nisu pravljeni po svacijem ukusu nego prosecnom korisniku, tako da ima ljudi kojima auto nece biti 100% po ukusu i prepravkama se dovodi na taj nivo. Moj Yugo nije nesto specijalan, ali kad sednem da se provozam, zaboravim na sve probleme. Sto se tice starijih modela, obicno se oni voze jer su prostiji i jednostavniji za modifikovanje, a i jeftiniji su a naknadne modifikacije mogu da se rade postepeno. Mnoge stvari koje se menjaju ne moraju da se menjaju odmah, nego kada fabricki crkne, stavi se bolji. A i jednostavno, neko voli odredjen model auta iz nekog privatnog razloga i zato se odlucio za njega a ne nov model.

Inace sam ulozio vise od 150% od cene za koju sam ga uzeo i ulozicu sigurno jos oko 100% od pocetne cene :RpS_cool:

I jos nesto u vezi novog modela, ja zelim auto do 3.5m duzine, lak za modifikovanje, jeftin za odrzavanje, da nisu potrebni specijalni alati, da je lagan i da nema nista od elektronike i pomagala sem ubrizgavanja, elektricnih podizaca, CB i alarma. Da li postoji takav nov auto, pa tesko ;)
 
Poslednja izmena:

Space

Starosedelac
Urednik
Yugiša ima poentu ;) realno onaj ko nije sam uzeo "stvar" u svoje ruke ne moze ni da sudi. Moras da budes kretivac, i da imas jaku zelju i cilj da nešto promeniš u smeru u kojem si ti želeo, da ostaviš svoj trag koji će i drugi znati da cene - e to nema cenu!

Ko je iz IT sveta shvatiće i povezaće ovaj video sa ovom pričom. Overkloking = Tuning!

[video=youtube_share;TV-1kYMh2G4]http://youtu.be/TV-1kYMh2G4[/video]
 

Djole_Alfa

New member
Yugo i jeste dobar za sredjivanje i ima osnovu za rad.Zato sto prakticno auto i nema nista na sebi.Nikakve dodatke..Samim tim ga mozes raditi kako hoces..
 

Rapture

New member
Yugiša ima poentu ;) realno onaj ko nije sam uzeo "stvar" u svoje ruke ne moze ni da sudi. Moras da budes kretivac, i da imas jaku zelju i cilj da nešto promeniš u smeru u kojem si ti želeo, da ostaviš svoj trag koji će i drugi znati da cene - e to nema cenu!

Ko je iz IT sveta shvatiće i povezaće ovaj video sa ovom pričom. Overkloking = Tuning!

[video=youtube_share;TV-1kYMh2G4]http://youtu.be/TV-1kYMh2G4[/video]
:palcevi
 

YUgisa

Member
... Moras da budes kretivac, i da imas jaku zelju i cilj da nešto promeniš u smeru u kojem si ti želeo, da ostaviš svoj trag koji će i drugi znati da cene - e to nema cenu!

...
Jos kad nesto izmislis pa i drugi to zele... Npr amortizere sam ja licno sam pravio i dizajnirao za mog Yuga se sad voze na jos 7 Yugica, od toga jedan je iz HR i vozi se na slalomu a jedan komplet je zavrsio u SAD... Vozili bi se i u Australiji ali je covek odustao zbog cene slanja a pre dva dana me kontaktirao i covek iz Slovenije u vezi njih, a bilo je i jos dvojica zainteresovanih iz HR ali je problem prevoz. Bilo bi sigurno i jos u Srbiji, ali cena od 30.000 je mnogima prevelika ipak.
 

EnricoAdams

New member
Zanimljiva je tema načeta :) ako je neko u fazonu da menja auto na svakih 1-2 god onda stvarno neke modifikacije nemaju smisla jer je to onda bačen novac. Ipak kada se auto duže zadrži, sredi u potpunosti mehanički itd, ima smisla nesto raditi i po pitanju tuninga i stylinga.

Tu prvenstvo mislim na neke stvari kao što su performanse, ozvucenje i sl koje generalno papreno koštaju u fabričkoj izvedbi. Npr davati dodatne pare na noviji auto samo da bi se dobile performanse može da bude baš skup sport i da se svede na to da das par hiljada evra na 20-30ks više i sl, a to bi sa tuningom postigao za dosta manje para, pogotovo ako bi u regularnoj varijanti to podrazumevalo i harač zbog veće kubikaže i sl.
Slično je i za ozvucenje, fabričke napredne varijante mnogo koštaju i sve to može za manje pare da se uradi. Ne treba zaboraviti da dosta njih namerno hoće da ostane na starijem auto zbog jeftinijeg i lakšeg održavanja i sl. Sve se to na kraju svede na isplativo/neisplativo a mislim da neki umeren tuning često može da bude isplativiji od novijeg auta.

Pošto si vec naveo primer Alfa 156 vs 159 hajde da pogledamo i taj primer :) neko kome su performanse prioritet će uvek bolje da prodje sa 156 + tuning nego sa 159. Čak je fabricki 156 1.9 16v brza od 159 1.9 16v, a takva je situacija i kada se ostali motori porede. Sa druge strane ako nekome bitno da ima što lepsi ili što bolje izrađen auto taj može da spuca beskonačno para u 156 i teško da može da bude kao 159 :)

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk 4
 

sibin

New member
sta sad reci na konstataciju da neko ne razume da neko kupi automobil od 4000e i ulozi toliko u isti. to samo govori nesto o onome ko ne razume. eto ja sam recimo jedan od tih sto je potrosio vise novca na dorade od same vrednosti auta. prodacu ga recimo nikad, styling me ne zanima samo performanse. potpuno je normalno da ako se planira neki projekat u pravcu poboljsanja performansi izabrati malo stariji auto. razloga je vise ali recimo jedan od njih je da tu ima jako mnogo ulaganja, veoma je bitna dostupnost delova za isti. recimo iz perspektive alfe 156 je svetlosnim godinama bolja za projekat od 159. jeftinija u startu, laksa,brza,delova na svakom cosku po smesnim cenama i na kraju za ljubitelje bitna stavka ima kakvu takvu trkacku istoriju za razliku od 159 ili brere.
 

Shone STI

Moderator
Nisam citao sve ali ja sam ZA da se trosi vise novca nego sama vrednost automobila pravis auto po svojoj meri svojim zeljama :D
 

Rapture

New member
A i stvar je u tome da će rijetko ko uzeti auto za eto npr. 4000 eura i odma još toliko potrošiti na tjuning, prije će biti da se kroz duže vrijeme malo pomalo ulaže, pa na kraju kad se sve zbroji, potroši se više od vrijednosti auta.
 

Djole_Alfa

New member
i apsolutno se slazem sa rapture.Nema smisla..Kad ga budes prodavao budi siguran da ces dobijati duplo manju cenu..Niko to ne vrednuje.A i odaje utisak da je autu dusa vadjena.Jer su ta kola uglavnom predodredjena za jurnjavu..Mozda i gresim al zapravo ovo je moja stav.
 

taNok

New member
pa mogu za tako neku cenu, al meni nije bitno bilo za kolko cu da ga prodam kad sam ga sklapao vec da bude 10x brzi... svako zna da od kupovine i budzenja auta,motora,kamiona,aviona ne mozes da budes u plusu kad prodajes (mislim na personalna vozila), samim tim ako neces da gubis pare ne upustas se u to, onaj ko voli da budzi budzi, onaj ko ne ne..
 

Srba

Banned
Ovi sto imaju digitrone u glavi nikad ni nece shvatiti bilo kakva ulaganja u cilju ulepsavanja i poboljsanja performansi. Pravi ljubitelj i digitron u glavi ne idu zajedno.
 

EnricoAdams

New member
Ne mora ta cela priča uvek da bude bacanje para. Pa npr ako ides byMax logikom I uvek kupuješ noviji auto treba uračunati da će tom auto ipak dosta jače da pada cena nego ovom starom. Auto od 3-4 god i 8000e će za godinu dana da bude može malo više od 6000e, dok će ovaj star 7-8 god od 4000e da padne na 3000-3500, tako da eto odmah 1000-1500e koji mogu da idu u tuning :)

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk 4
 
Vrh