Stajling i tjuning - za i protiv?

byMaX

New member
Čitao sam nekoliko tjuning topica i ovde i na drugim forumima... I moram da podelim moje mišljenje i stav o svemu tome jer me zanima koliko ljudi još razmišlja kao i ja. Baš kao i u slučaju karavana, koje i dalje jako mrzim i mislim da su najvećem broju situacija nepotrebni. Ali sada bih da vas pitam nešto o stajlingu i tjuningu koji ljudi rade u eksesivnim merama...

Ali tako, kad razmišljam - skapiram da smo svi, svako od nas, jako različiti. Ja nikad ne bih mogao da uložim u kola više nego što su plaćena. Uvek bih što više para uložio u to da auto bude ili novija generacija, ili noviji primerak. Npr. nikad ne bih mogao da uzmem Alfu 156 za 4000 evra i da dam još, lupam, 3000 evra u tjuning i stajling (protiv koga nemam ništa protiv - naprotiv!). Uvek bih pre dao 7000 za Alfu 159.

Ili, malo blaži primer. Da imam 10 hiljada, nikad ne bih uzeo Alfu 159 2006 godište za 5500, i onda spucao 4500 da mu zamenim trap, stavim veći turbo, uradim ceo enterijer u kožu, stavim multimediu, ubacim velike felne. Ne, pre bih dao 10 hiljada za 2010. godište Alfu 159 sa jakom opremom, recimo Ti trim. Znam da bi u ovoj prvoj varijanti tako ekstra sređen auto izgledao bolje, imao više opreme, išao neuporedivo bolje, ležao bolje i sve ostalo - stvarno verujem u to. Ali takav auto se jako teško prodaje za realne pare. Dakle, uložiš li 4500 u Alfu 159 koja je plaćena 5500, dići ćeš joj vrednost za maksimum 1000 evra i to u očima nekoga ko je takođe OK sa tim stajling i tjuning fazonom. Ali fabrička oprema i godište, na prvom mestu, to se uvek ceni, baš kao i redovni servisi i bez budženja.

I to što se ne bih time bavio, ne znači da ne volim automobile. Jako ih volim, ali pare na tjuning i stajling ne bih davao. Moj maksimalni tjuning je remap, vađenje dpf-a i egr-a i KN filter. A maksimum stajlinga su veće felne (fabričke samo), eventualno ubacivanje dobrih, najboljih Xenon kitova i LED svetala u enterijer. Sve ostalo, od body kitova, do boljih amortizera, većih diskova, ubacivanja nenormalno velikog ozvučenja - to je po meni bacanje para, ali bacanje para iz jednog razloga!

Ima smisla nabudžiti i srediti kola koja ćeš voziti jako dugo, ali ja menjam automobile standardno na 12-18 ili maksimum 24 meseca i svaki sam sredio do mere koju sam pomenuo, ali da se daje više od 1000 evra za stajling ili tjuning, prosto se ne isplati, jer za uloženo, ako se strpiš, uvek ćeš kasnije kupiti ili drugi, bolji auto, ili višu klasu, ili noviji model (naslednik) modela koji voziš...

Šta vi mislite? Zašto tjunujete i sređujete automobile za toliko para? Koje opravdanje je dati 2000-3000-4000 evra za auto koji košta isto toliko? Jel nije bolje jednostavno uzeti noviji model ili mlađi auto sa više opreme i jačim, boljim, isplativijim motorom (šta god vam je prioritet)? Voleo bih da čujem :)

pozdrav svima!

Space

Starosedelac
Urednik
Iskreno ja ne znam nikoga ko je kupio auto za 4k i spucao još toliko, ti znaš?

Djole_Alfa

New member
Ja licno smatram da je to ljubav prema nekoj odredjenoj vrsti kola.Zelja za postizanjem,i sa ciljem da svoje vozilo ucini ,jedinstvenim primerkom koji bi se od drugih vozila razlikovao po necemu.Mada sve treba imati svoje granice.A ne preterivati,pa naidjes na malo manji kamencic,pa napravis stetu.Primetio sam da vecina tih sredjenih kola,mile po putu jer njihovi vozaci vode racuna o kojekakvim dodacima,da nebi zakacili.Sve je to lepo al automobili su ipak napravljeni da bi ih vozili,a ne da gledam svaku sitnicu.Ja sam vise za originalnost.Licno nisam za to.Fabrika je zakon.

Mihailo

New member
Ja sam vise za fabricki izgled auta, bolje kupiti noviji nego uloziti u stariji auto pare(barem ja tako mislim) i nista ne bih menjao na auto osim osvetljenja enterijera mozda, i zatamljivanja stakala i remap naravno, ostalo se ne isplati :RpS_cool:

Space

Starosedelac
Urednik
Relano i svi oni koji ulažu ne ulazu odmah. Većinu ljudi koje znam, prvo kupe auto (za sve novca sto imaju) pa ulaganja krenu periodično, stavka po stavka, kako bi novac stizao. Ali iskreno još nisam čuo da je neko uložio na 4K još 4K.

Djole_Alfa

New member
Ni ja..A vremenom sva ta kola propadnu,jer su uglavnom svi ti materijali,kao sto znamo kopije.Jako tesko je naci neki originalni deo,i uklopiti ga lepo u auto,a da ne strci ili nesto slicno_Onaj ko tako uradi zapravo je auto pretvorio u showcar.Bar tako rade preko..A oni imaju i sa cim da rade.

byMaX

New member
Ja licno smatram da je to ljubav prema nekoj odredjenoj vrsti kola.Zelja za postizanjem,i sa ciljem da svoje vozilo ucini ,jedinstvenim primerkom koji bi se od drugih vozila razlikovao po necemu.Mada sve treba imati svoje granice.A ne preterivati,pa naidjes na malo manji kamencic,pa napravis stetu.Primetio sam da vecina tih sredjenih kola,mile po putu jer njihovi vozaci vode racuna o kojekakvim dodacima,da nebi zakacili.Sve je to lepo al automobili su ipak napravljeni da bi ih vozili,a ne da gledam svaku sitnicu.Ja sam vise za originalnost.Licno nisam za to.Fabrika je zakon.
I ja tako razmišljam. Evo dopune prvog posta, sa još jednim primerom.

Ne razumem nekog ko ima lep auto kao što je Alfa 159, sa lepim enterijerom - i onda ugradi onu Android touch navigaciju koja unutra stoji ko piletu sise. Potpuno drugi koncept izgleda, koji je to stajling, majke ti?? Kao kad bi u neki Jaguar iz 1965 stavio neki no-name moderan audio uređaj sa ekranom, sudaraš dva koncepta, prosto to NE IDE jedno sa drugim. Ćao zdravo, operisan si od smisla za lepo, bar u mojoj glavi!

Razumem, ali ne bih to ja lično radio ovakve stvari: Čovek koji kupi Alfu 159 1.9 i dovede je sa novom turbinom, ubacivanjem plina u dizel, novi usis, izduv, menjač iz jačeg modela, pojačana poluosovina i ko zna šta sve ne na trapu, sportske opruge i amortizeri... dovede je do 300 konja! Kola su ga koštala 5-6 hiljada i sve to, ako je kupovao samo viši segment srednje klase, sa rukama ga je koštalo bar još 4000 evra, ako ne i 4500. Znate li vi koliko košta turbina sa Q7 koja pasuje, uz relativno komplikovanu modifikaciju na ključnim delovima motora, koliko su opruge, trap, koliko košta da se to donese, montira... I opet, auto ima 300 konja, ali ko se sa tim usuđuje da ode na put? Vozićeš ga kao što bi vozio fabričku Alfu 159 3.2 jts, 1500 km bez bojazni da ti nešto neće poći po zlu? Malo teže! Takav auto se u praksi ne vozi daleko od grada. A onda, u čemu je poenta? Radio si to da bi se pokazao na semaforu? Ili za slavu na forumu ili u društvu? U čemu je caka :)?

Drugim rečima, razumem pre čoveka koji je dao 10.000 evra za Alfu 159 3.2 jts i plaća lepo koliko troši, da troši...

byMaX

New member
Ja sam vise za fabricki izgled auta, bolje kupiti noviji nego uloziti u stariji auto pare(barem ja tako mislim) i nista ne bih menjao na auto osim osvetljenja enterijera mozda, i zatamljivanja stakala i remap naravno, ostalo se ne isplati :RpS_cool:
Da, upravo to što sam i ja rekao, samo mnogo kraće... ja kad krenem da kucam, moram sve u sitna crevca. Smorim i sebe :D

Rapture

New member
Slažem se sa Djoletom. Može noviji auto objektivno biti 10 puta bolji od starijeg modela, ali nekom se baš sviđa taj stariji model i želi mu ugraditi sve što imaju moderni novi auti.

Djole_Alfa

New member
Max za sve si u pravu..A vala jesmo se raspisali svi:RpS_lol:..Zamisli ti na tvoju alficu da stavljas neke dodatke i spojlere kupljene kod nas.Nasta bi ti licio auto.A ovako je predivan.Al predivan.

Mihailo

New member
Pa u fabrici rade strucni ljudi , koji naprave auto u njegovoj najboljoj verziji valjda..oni valjda najbolje znaju kako treba da izgleda auto.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

byMaX

New member
Ni ja..A vremenom sva ta kola propadnu,jer su uglavnom svi ti materijali,kao sto znamo kopije.Jako tesko je naci neki originalni deo,i uklopiti ga lepo u auto,a da ne strci ili nesto slicno_Onaj ko tako uradi zapravo je auto pretvorio u showcar.Bar tako rade preko..A oni imaju i sa cim da rade.
Da, kod nas je tragedija mali izbor tih stvari, a kad i hoces dobro, platis dobro, onda te oderu za poštarinu, pa ti se nasi carinici nasmeše, oderu te i oni, a deo te košta 30-40% više nego Nemca. I ništa ti ne diže cenu automobila... Ustvari, sad vidim da će se verovatno 95% ljudi složiti sa mnom, jer taj preterani stajling i tjuning ne radi mnogo ljudi.

byMaX

New member
Max za sve si u pravu..A vala jesmo se raspisali svi:RpS_lol:..Zamisli ti na tvoju alficu da stavljas neke dodatke i spojlere kupljene kod nas.Nasta bi ti licio auto.A ovako je predivan.Al predivan.
Hvala puno! Nažalost, Breru ću voziti koliko budem morao, ali mi ne igra za duže staze zbog prinova koje su u planu, pa mogu da ga vozim još neko vreme, a posle mora nešto komotnije, bar da ima prostora koliko Alfa 159 - ja sam krupan čovek, na prvom mestu, a čak i za jedno dete ti treba više prostora nego što ima u Breri :D koliko god je voleo.

Ipak, ako se ne proda brzo, ja ću njoj uraditi dpf off, egr off, swirl flaps removal i možda neki blagi čip. Mnogo bolje će ići :)

Voja

New member
Stajling do neke mere je OK u vidu vecih i boljih felni, zatamnjivanja odredjenih maski ili stakala, skidanje oznaka i slicne stvari.

Stavljanje spojlera gde ga fabricki nema, ugradnja dnevnih svetala, karbon folija gde god se stigne na eksterijeru je jednostavno seljanija. A najvise mi se povraca od obrva na farovima i dnevnih svetala koja se cisto nakace da se nakace, to je moje misljenje. Ustvari najgore od svega je ono "budzenje" branika i sajtni ...to je #1 ogavnost.

Djole_Alfa

New member
To je to..Obrvice,spojleri,neonke,auspuh i vatra iz njega..Ko pobesneli max Night Rider .Pazi zatamljivanje stakla i neke sitnice ok.Al ovo..Mada svako ima nesto svoje.100 ljudi 100 cudi..Ako cemo tako najbolji je onaj matori sa Ladom Nivom iz zemuna.Siguran sam da ste ga videli.Pokacio po autu neke rogove,glave od divljih svinja,trofeje i jos gomilu zivotinja.E to je budzenje..:RpS_lol:

Poslednja izmena:

elas

New member
I uvek se pitam kad vidim nivu kako ga policija ne kazni...Onim glupostima moze da zakaci svakog na ulici i da ne primeti da je to uradio,a pesaka moze da vuce okacenim na rog do banjice ....

Djole_Alfa

New member
I uvek se pitam kad vidim nivu kako ga policija ne kazni...Onim glupostima moze da zakaci svakog na ulici i da ne primeti da je to uradio,a pesaka moze da vuce okacenim na rog do banjice ....
Reci stvarno.Kakav kralj..hahahahTo je Stayling.Samo jos da zatamni stakla...Ja vristim od smeha kad ga vidim.:RpS_lol::RpS_lol::RpS_lol:

Rapture

New member
U vidu vizualnog stajlinga, mislim da je ok uzeti bolje felge, možda auto malo "spustiti", a u vezi auspuha, to mi je isto ok, čisto da lijepše izgleda i ima bolji zvuk.
Naravno sve ovo u granicama normale...

M_M

Active member
Stajling, to je zaista individualno. OK, ima ono što bi se većini svidelo (tipa zatamnjivanje stakala, lepši izduv, lepe i veće felne itd), i to je skroz OK. Ima i ekstremnijeg stajlinga i to je obično bacanje para a često i kič, ali ako se nekom sviđa i svestan je toga, zašto da ne.

Tjuning, pa sve zavisi. Koji auto, koliko je star, koliko se dobija u odnosu na uložene pare, itd itd. Opet, ako neko želi, može ulupati par hiljada evra u tjuning koje mu se sigurno neće nikad vratiti. Ako ako obožava svoj auto i ne misli da ga menja neko duže vreme a želi značajno poboljšanje performansi, pa zašto da ne?

Mislim bacaju ljudi mnogo više para na realno mnogo veće gluposti u životi (počev od cigareta i ženskih cipela i tašni nadalje) pa zašto da ne na tjuning & styling. ;)

Vrh