Volani i oprema za PC/Konzole

dropac88

Moderator
Od ove nedelje smo otvorili forum vezan za Gaming.
Da budem precizniji, moderator ovih redova ce gledati da se gaming svede samo na igre vezane za automobilizam nebitno da li to bile simulacije, arkade ili nesto drugo
Otvaram ovu temu u nameri da okupimo sto vise nas koji voze sa bilo cime sem obicnog kontrolera, da podelimo setup za odregjene igre, najbolja vremena, mozda i da organizujemo neku online trku.
Evo ja cu poceti sa predstavljanjem svog setupa:

Volan- Fanatec CSR


Pedale- Fanatec Clubsport V2


Sediste- RSeat RS1


Konzola: Xbox 360, PS4

PC:
*Maticna - Asus Maximus VII Formula Watch Dogs Edition
*Procesor - Intel i7 4790K
*Graficke - 2x Sapphire R9 280X Tri-X OC(verovatno negde u buducnosti zamenjene za GeForce 980Ti)
*Hladjenje - NZXT Kraken X61
*RAM - 16Gb 1866Hz Corsair Dominator Platinum(nikome zivome ne treba vise rama od ovoga za gaming)
*Napajanje - trenutno Corsair RM850 ali ce doci AX1200i unutra
*HDD - WD 2TB / SSD Intel 240GB 730 serija
*Monitor - Trenutno igram na TV ali nadam se da ce se skupiti za Dell U3415W,ne toliko za gaming koliko za rad u studiju jer mi menja dva manja monitora
*Kuciste - NZXT Phantom 820



Pedale su za svaku preporuku, mogu da se upare i sa volanima drugih proizvodjaca kao Logitech ili Thrustmaster.
Upravo vidim da ih vise nema u ponudi na zvanicnom sajtu jer su izasle V3 pedale
Izradjene su potpuno od metala,pozicija samih pedala se moze namestiti kao i tvrdoca kvacila i gasa (mehanicki) dok kocnica kombinuje senzor pritiska i hidraulicni cilindar uz koji u paketu ide silikonsko ulje 1200cSt ali unutra mozete staviti koje god.
Senzor pritiska se podesava putem potenciometra. Ja ga koristim na 1/4 i imam odlican otpor,skoro kao kod mog auta dok u slucaju da se odvrne na 4/4 sa dve noge se ne moze postici stopostotna kociona sila
Kvacilo nisam imao prilike da isprobam sa aktuelnom igrom Project Cars jer se prvi menjac nije dugo zadrzao kod mene.


Volan je za moj ukus bolji od konkurenata jer poseduje vise dugmadi, pedale iza volana imaju odlican klick, mogucnost podesavanja i save-a 5 razlicitih podesavanja , motor radi mnogo gladje nego konkurentni i koristi kais za prenos snage umesto plasticnih zubcanika, na mestu gde idu ruke je umetnuta alkantara.
Stvari koje, za igrace koji misle da igraju na duze staze, znaju da smetaju jesu sto je gore i dole obruc volana oblozen Glossy crnom plastikom, hladjenje motora je malo pa je preporuceno praviti krace pauze na svakih sat do dva, pozicija par dugmadi je predaleka za koristiti u toku trke (kao na primer DRS u F1 ili balans kocnica)

Sediste je bio veoma bitan faktor. Hteo sam sediste koje se nece klimati kompletno u toku igranja, da podrzava sto vise periferija za montiranje bez potrebe da sam busim rupe ili nesto prepravljam i da lici na nesto
Jedino sto sam do sada modifikovao na njemu je skidanje standardnih nogara koji sprecavaju klizanje i stavljanje tockova sa kocnicama za lakse pomeranje do i od TV-a jer ceo set ima skoro 80kg
Paket je stigao iz Francuske gde se i proizvodi i bila je patnja dovuci ga ispred stana sa vozacem kurirske sluzbe jer nemam lift.
Sastavljanje je trajalo oko 3 sata i verovatno bi islo i mnogo brze da sam imao jos jednu osobu pored da mi pomogne
Sediste je udobno, konstrukcija se moze naruciti i bez sedista jer odgovara bilo koja redovna kadica ili sediste iz redovnog auta
Pedale mogu da se podese i u dubinu i nagib dok je kod volana moguce podesiti visinu i nagib
Set podrzava i montiranje 5.1 sistema, ugradnju Buttkicker-a i dodavanje drzaca tastature,misa,tableta


Ako neko zeli da vidi kako sve to izgleda rado cu napraviti slike i postaviti ih.
U slucau da neko ima pitanja slobodno neka pita ili ovde ili privatnom porukom


Nadam se da nas ima u velikom broju koji voze simulacije makar i sa kontrolerom (moj najbolji kolega je najbrzi vozac GT5 u austriji sa kontrolerom i guli vecinu njih sa volanom pa prihvatam to kao izazov) i da
cemo moci da se druzimo.
 

Space

Starosedelac
Urednik
Ja jurim baš ovaj volan kao tvoj ili ClubSport Steering Wheel Porsche 918 RSR EU kao sa slike ispod, ali me brine garancija za sve stvari koje se kupuju vani, jer Fanatec-a nema u SRB. Generalno verujem da je ok da se nešto vrati na reklamaciju, ali šiping je preskup. :(



U lokalu ima da se nađe Logitech L27


Thrustmaster TX 458 Italia (njega sam bio kupio, preko 5oK RSD cena, nije radio 3 sata i crkao je)


... sve ostalo je baš slabo :(
 

dropac88

Moderator
Thrustmaster T500RS je volan koji ogromna vecina koristi na forumima na kojima zalazim i u trkama koje vozim u Project Cars zbog cene i pristupacnosti. Logitech je prelazna solucija takodje zbog odnosa cena/dobijeno.
Ko ima novaca i zeli malo vise uzima ono prvo sto si naveo ili cak ide na jos skuplje opcije (u tom slucaju samo igranje na PC-u) kao sto su Proto Sim Tech,Accuforce,HPP,Sam Maxwell,Heusinkveld,Emery Emond,ARC i slicno ali tu su vec koristeni delovi iz pravih trkackih automobila i koriste se industrijski motori

Problem sa Fanatecom je sto ako si van EU dolazi upravo do problema kada na snagu stupi garancija i treba volan vratiti nazad, a vec i pri samoj kupovini se mnogo ceka na njih zbog ne postojanja dostupnosti u maloprodajama.
Taj volan koji si napisao je extra, ono sto ja trenutno premisljam u sebi i sto sam imao prilike da probam su ova dva

http://www.fanatec.com/eu-de/lenkraeder/clubsport-lenkrad-formula-carbon-eu.html
http://www.fanatec.com/eu-de/lenkraeder/clubsport-lenkrad-bmw-m3-gt2-eu.html
i polovan ovaj
http://www.fanatec.com/eu-de/wheel-bases/clubsport-wheel-base-v2-eu-eu.html

mislio sam da su moje pedale super ali vidim da nove imaju bas par novih super "inovacija"
 

dropac88

Moderator
Space sorry na cekanju =) .

Prvo i meni tada osnovno je - CSR radi na svemu sem na Xbox One.


*T500 ima veci volan u poredjenju sa CSR sto je ili dobro ili lose u zavisnosti sta zelis da vozis sa njime
*T500 ima najbolje pedale koje dolaze u kompletu sa nekim volanom dok su opet pored onih koje mozes uzeti kod Fanatec-a par lestvica ispod
*T500 ima staticne pedale iza volana,meni ne odgovara, ima kome se vise svidja nego kada se okrecu zajedno sa volanom
*T500 na pedalama ima i kvacilo a nema menjac (sem pedala iza volana ali to nikako ne ide jedno sa drugim, probao sam), tacnije moras ga posebno kupiti
*T500 ima veci motor , imas osecaj da jednostavno ima snage, CSR takodje zna da te umori ali oseti se da bi mu legao veci motor, da sumiram -CSR treba da se napreze vise da bi dobio povratnu informaciju sta se desava na stazi. Project Cars trenutno ima dosta los FFB kod, u poredjenju sa Forza 4 gde sam se znojao vozeci Audi R18 TDI na Suzuka ovde mogu tri puta duze da vozim da bih postigao isti nivo umora ali navodno sa Patch-om 2.0 stize jaci FFB
*Oba volana se na zadnjem delu krivine vracaju sami na centar kao kod pravog auta ako ga pustis
*T500 je oblozen kompletno gumom,CSR kao sto vidis gore na slici nije. Meni na primer ne igra toliku ulogu jer vozim uvek sa rukavicama
*Pozicija dugmadi je na oba losa, ipak su kod CSR-a blizi palcevima
*Prednost T500 pedala je u tome sto mozes da ih rotiras da vise dok to kod Fanatec pedala na V2 nije moguce, bilo je moguce na modelu pre njega i to svaka pedala posebno (kod T500 mozes ili sve ili ni jednu) , lako se naviknuti ali ipak bih bio sretniji da mogu da invertujem.
*Kod CSR volana mozes na samom volanu da sacuvas 5 preseta u kojima mozes podesiti :
-Osetljivost/Ugao okretanja : 0-900 stepeni
-Jacinu Force Feedback-a
-Nivo vibracija motora / u samom volanu se nalaze dva manja motora koji simuliraju vibracije ispod haube
-Drift Mode : u sustini smanjuje jacinu FFB-a kada zadnjica izgubi trakciju ali po meni nema potrebe, ja uvek vozim bez ove opcije jer volan i bez toga solidno simulira trakciju
-ABS vibracije, ako imas Clubsport pedale ovo ti takodje ne treba jer kocnica na tim pedalama ima motor za simulaciju ABS-a
-Linearnost volana / Meni je opcija iskljucena jer zelim da se volan u igri okrece tacno onako kako ga i ja okrecem zapravo, mozda bi imalo smisla za ovalne trke gde mozes namestiti da oko centra volan pravi slabiji okretaj u igri
-Dead Zone / Do sada mi je jedino trebao za Grand Turismo jer bez njega auto nije moguce voziti na ravnom i konstantno setas od levog do desnog zida
-Spring i Damper Setting sam uvek stavljao na max kako bih sto vise osetio kada prelazim preko neravnina (tipican primer Brand Hatch Indy pravac posle druge i cetvrte krivine ako vozis sa autom tipa DTM i spustis ga 7cm visine i vesanje tvrdo ko kamen)

*Sve gore navedeno kod T500 nemas i moguce ga je podesiti samo na PC-u ili ja nisam skontao kako
*T500 je dosta glasniji ali ima i veci motor, ako svakako vozis sa glasnijim zvukovima svejedno je
*Kod CSR-a ponekad imam osecaj da cu ga slomiti kad se zakuva na stazi dok T500 daje mnogo solidniji dojam
*Ni jedan volan ne preporucujem kaciti za astal onim stipaljkama ili kako se vec zovu. Ko nema Race kokpit neka busi rupe,dimenzije za oba volana su iste


Ne mogu se setiti nicega drugog za porediti
 

dropac88

Moderator
Ne znam kako dole kod vas ali ovde siba 40 stepeni, nije ni za bazen koliko pece.
Reko da postavim par slika kad vec sedim kuci



















 

Space

Starosedelac
Urednik
Kad si se već istrošio na Formulu, mogao je da padne i neki Matrix ili Platinum :D
 

dropac88

Moderator
Kad si se već istrošio na Formulu, mogao je da padne i neki Matrix ili Platinum :D
Nemam koristi od njega jer ne radim extremni OC i svi ti dodaci mi ne trebaju za ovo za sta koristim PC,bilo mi je bitno samo da ima dobro hladjenje bridge-a, mogucnost nadogradnje na vodeno, dobra propusnost za 2x16pci-e i da lici na nesto
 

dropac88

Moderator
Kad si se već istrošio na Formulu, mogao je da padne i neki Matrix ili Platinum :D
jos da dodam da u ovoj klasi nisam ocekivao problem na koji sam naleteo -
Ugradim sve,upalim komp, izbaci da je prepoznao novi PCU i da moram uci da uradim konfiguraciju BIOS-a,odradim sve krenem da stavljam Windows nece da bootuje, svaki put kad restartuje PC izbaci da je prepoznao novi procesor.
Posle celog dana telefoniranja kod mog znalca, googlanja,psovanja, nadjem na netu da ako se malo jace zategne vodeno hladjenje samo slot na sredini krene da se dize i procesor gubi kontakt na nekim pinovima i stvarno - olabavio malo srafove i evo ga radi,prosao 24 h stres test
 

Space

Starosedelac
Urednik
Relano ako si pretegao, napravio si kratak spoj, ali opet imao si sreće što je ROG ploča, da je nego Gigašit sranje sve bi spržio. Što se tiče OC-a ove ploče cimaj ako nešto treba :)
 

dropac88

Moderator
Relano ako si pretegao, napravio si kratak spoj, ali opet imao si sreće što je ROG ploča, da je nego Gigašit sranje sve bi spržio. Što se tiče OC-a ove ploče cimaj ako nešto treba :)
Snalazim se dosta sa OC-om, kompijuteri su mi treci hobi pored auta i instrumenata ali pisacu ti.
Hvala bogu Linus ima video OC-a u par varijanti (BIOS,iz sistema,Auto mode) sa istom plocom,procesorom i ramom pa mi je to super vodilja. Cekam da zahladni vec jednom da mogu ozbiljnije da se pozabavim i da mogu poceti opet da vozim
 
Vrh