Potrošnja motornog ulja kod automobila

Space

Starosedelac
Urednik
Koliko troši ulja vaš automobil, naravno ukoliko ste vodili evidenciju. Svestan sam da sportski automobili troše "malo" više, recimo meni je TT na 10 000 trošio nešto više od 1 litra ;)

R_U_S

New member
* Sadašnji auto - Fiat Bravo 1.9JTD ne troši ulje, da ge ne ureknem. Kod mene je malo više od 4 godine, i prešao sam oko 60.000km. Ulje menjam na 10.000km, i za to vreme nivo ulja mi ne pada, bar ja ne vidim. Kada izvadim šipku uvek je isto, kao neposredno posle zamene, tako i posle 10.000km. Ulje nisam nikada dolivao, što je i logično. Auto je remapiran više od 40.000km (izmereno 135ks i 320Nm), i ne štedim ga baš, volem da stisnem :D
Doduše, Feđa me ubeđuje da mi se gorivo niz cilindre sliva u karter i da mi zbog toga nivo ulja ne pada. Da li neko ima da kaže nešto tim povodom?
* Prethodni auto - Škoda Felacija 1.9D. Pre generalne više od 1l/1000km. 10.000km nakon geše opet je počela da troši ulje ko luda, pa sam menjao ponovo karike nakon recimo 30.000km i ništa, opet je tukla više od 1l/1000km, kada izvadiš šipku za ulje isprska te od nogu do glave :p Prodao sam je jer sam hteo da je zapalim, koje je to đubre od auta bilo.

YUgisa

New member
0l :D Mislim ono, ispari sigurno 0.1l kroz iberlauf, ali nema teorije da menjam ulje na vise od 5000km.

Sale NB

New member
Mogu samo da protvrdim ovo što je rekao Rus, JTD ne troši ulje, tj. troši zanemarljive količine, koje se ne primećuju na meraču.
Moja Alfa ima M-jet 16v motor sa 140ks, nije čipovana, motor sada ima oko 275.000km na satu-koliko ja znam. Ulje menjam na 15.000km, odnosno na 10.000km, ovisno o ulju koje sipam.
U oba slucaja nema primetne potrošnje od zamene do zamene.

Sa druge strane, svi benzinci troškaju po malo, a neki i malo više. Na BMW-u 520i , R6 129ks,praktično ne moraš ni da menjaš ulje. Auto uredno potroši oko 1 litra svakih 1000km, tako da uvek imaš sveže ulje u motoru :)

dropac88

Moderator
ja sipam 5w30 u njega, moj mehanicar u Porsche-u kaze da u svoj sipa 0w40 jer ga vozi samo preko leta

dropac88

Moderator
da dodam , moj buraz vozi Fiat Stilo 1.9 JTD njegov ne trosi skoro nista ali zato radi uredno servis na svakih 6.000 jer auto ima 280.000 na satu,2003 godiste,sad je pre nego sto je dosao na godisnji kod mene u austriju menjao filter na usisu, cuje se ko usisivac kad mu das gas xD, ne znam da li je to normalno, skoro motor ni ne cujes nego samo kako vuce vazduh

elas

New member
Sve zavisi u kakvom je stanju motor,mada kod nekih proizvodjaca je normalno da svuce po par litara od zameme do zamene,pa stoga i mora redovnija kontrola meraca.
Ford tranzit sa 215000 potrosi oko 1 litar na 15 hiljada motor 2.0 di
alfa 1.9jtd skoro pa nista od zamene do zamene ima preko 300000,tacnu vrednost ne znam koliko je presla
opel astra 1.8 benzin potrosi malo negde oko pola litre na 10000 km
vw caddy sa 1.6 benzinom ne trosi nista jer ima samo 115000 km
i na kraju panda postarka sa predjenih 178000 po gradu pocela skoro da trosi preko litre,do pre mesec dana nije mrdala ali joj je vec kraj.
U sva kola sipam iskljucivo MOTUL ulja po specifikacijama za dati motor,mada ima polemike kod majstora zasto to radim jer oni znaju bolje.
Jedini primer koji sam licno iskusio je da mi je prethodni polo pomesao vodu i ulje i tako vozen dok se nije vizuelno pokazalo u loncetu,cak smo u tom periodu bili u Italiji i tako se vratili.U motoru je bilo motul i nista se nije desilo klipovima i karikama,lezajevima i radilici.Uradjen remon glave i vozi dalje.Cak i sadasnji vlasnik se ne zali na motor a rekao sam mu sta je bilo.
Kupujem ulje u Mass compani vec godinama.

Vrh