Limuzina vs. karavan

byMaX

New member
:RpS_huh:

Voleo bih ovde da popričamo malo na temu karavan vozila i istog vozila u verziji limuzine...

Za i protiv kod karavana i za i protiv kod limuzine. Da je karavan ružan - nećemo diskutovati. Ružan je pa je ružan, neki manje neki više, ali uvek ružniji i manje atraktivan od sedan verzije. To dokazuje i cena karavana koja je uvek 10, 15 pa i 20% niža od verzije koja nije karavan, kad su polovnjaci u pitanju. A kada su novi, karavan košta isto ili čak malo više.

Ja i nisam preterano dobar za diskusiju, jer sam jako pristrasan - da sam neki funkcioner, zakonom bih zabranio da se karavani prave, jer mi je gadno da ih vidim na ulici, a kamoli nešto drugo. I kada vidim da neko kome nikako nije potreban kupuje karavan, pogotovo u varijanti nekog lepog automobila (npr. Alfa 159, Insignia, Mercedes C i E klasa itd.) dobijem ospice, bukvalno. No, dobro, ima nas raznih. :D

Želeo bih od vas da čujem kako je to ikome ko ima jedno ili dvoje dece, karavan neophodan?. Sto puta sam čuo tu priču da su neuporedivo praktičniji. Slažem se da su malo praktičniji, ali ne neuporedivo. I nisu preterano prostraniji, samo je mnogo lakše prići prostoru nazad.

Evo dva primera iz realnog života. Odemo draga i ja u kupovinu, mesečnu, recimo u DIS. Potrošimo oko 200 evra na nabavku, dakle puno stvari, gajbi vode, prašak, hrana, kabaste i teške stvari i flaše. Ali to nije sve. Sa nama pođu i prve komšije, koje imaju malo dete. Pođu i njih dvoje i oni potroše sličan novac. Plus još kabastih stvari - pelene i slično. I sve stane u gepek Alfe 159. Istina, u Alfi 159 SW bi bilo lakše sve to smestiti. Ali bez problema je stalo i u običan.

Drugi primer - išli smo na par dana u CG sa istim ljudima, s tim što je majka išla avionom, da se dete ne mrcvari kolima, mala je beba. Nas troje je išlo automobilom, dakle, kolica za bebu, tri kofera i hrana - sve je stalo u gepek, plus je bilo mesta za još jednog putnika. Uz malo guranja, nas petoro je išlo iz Budve po obali, sve do Ade Bojane, svaki dan. Dakle, četvoro odraslih ljudi i dete sa sedištem. I svim stvarima, sa sve kolicima i rekvizitima za plažu. A Alfa 159 nije preterano prostran auto, pogotovo nazad. Još ako se zna da su muškarci iz priče sto i kusur kilaši.. :) Sve je jasno.

Sad ja vas pitam: u kom to scenariju je neophodno za čoveka koji ima jedno ili dvoje male dece da kupuje odvratnu karavančinu? ČAK i ako dvoje kolica i stvari ne mogu da stanu u gepek kada se ide u Grčku ili gde god na odmor, zar nije bolje kupiti onaj fensi aerodinamički kofer koji se vakuumira za gornji deo automobila - i da se to nakači tih 10 dana u godini kada se ide na odmor??? A ne da robuješ užasu od dizajna i ostalih 345 dana godišnje, voziš se u takvoj šklopociji po gradu, najčešće sam ili sa još jednim suvozačem? Pa ne ideš svaki dan ni na odmor, ni u kupovinu, niti voziš decu po ceo dan u kolima. Čak i da je tako, zar nismo na mom primeru dokazali da je i standardni gepek dovoljan? Osim toga, dodatni prostor u karavanu, ono iznad linije sedišta, podrazumeva da nazad nemaš nikakvu preglednost, što je i opasno i nepreporučljivo. A ako ga napakuješ do te linije, prostor u gepeku je gotovo identičan sedan tj. limuzina verziji, zar ne?

Ok, jasno je ako je za posao, ako se koristi službeno, to je druga priča, onda ima smisla. Ali činjenica je da je gotovo pola prodatih automobila u SW verziji?! U nekim EU zemljama čak i više od pola!

Izvinjavam se još jednom - ne bih nikoga da uvredim, ukusi su različiti, ali zaista prezirem karavane. Besan sam zato što ne mogu da shvatim da ljudi toliko ne razmišljaju i nemaju rezon kao ja u gornjoj rečenici. Štaviše, ljudi sa dvoje ili više od dvoje dece, koji često putuju ili imaju vikendicu - za njih je daleko najbolje da uzmu monovolumen. Picasso, Picasso Grande, Megane Scenic, C-MAX, S-MAX, Corolla Verso i slične. Ti automobili danas nisu ružni, štaviše, a opet su konkretno praktičniji u odnosu na sedan verzije iste platforme (redom C4, C5, Megane, Focus, Mondeo, Corolla). Razlika između Mondea i S-MAX-a je jasna, praktičnost je 10x veća kod S-MAX-a, ali Mondeo karavan je možda 5% praktičniji, a neuporedivo ružniji.


Šta vi mislite?
 

Joca

Moderator
Pa znaš kako... potreba mi jeste za većim komforom, ali karavane stvarno ne volim. Naravno to je stvar ukusa, eee... sad lično moj ukus je da 156-tica lepša sportwagon od limuzine.
To mi je jedini da kažem karavan koji mi se sviđa, ali ne zato što ga vozim jer nisam od tih moj je najbolji, nego moj ukus.
Potreba karavan,
srce prevlađuje limuzina...
 

Mihailo

New member
Karavan je dosta praktičniji..ne razmišljaš ako hoćeš da kupiš neku veću stvar za kuću ili sl. Hoćeš da kupiš frižider ili slično, samo obalis sedista i kraj price sve staje u njega :RpS_lol:
 

Space

Starosedelac
Urednik
Polazim logikom da ako hoćeš porodičan auto karavan može biti dobar izbor, ali samo u prelaznom periodu, kad vučeš kolica za dete i slično... Uzeti auto da bi bih vukao jednom u 20 godina veš mašinu i slično nekako bih izbegao, a opet sad za sve te stvari rade ličnu dostavu, tako da ... Limuzini bih dao prednost, čak i za porodičnu varijantu...
 

MAD SERB

New member
Sve je čista stvar potrebe, a ako baš nemamo potrebu da svakodnevno prevozimo veliku količinu stvari i glomazne predmete mislim da je kupovina quaravana nepotrebna.Ima par lepih modela SW ali bih uvek prednost što se izgleda tiče dao limuzini.Ima ljudi koji kupe karavan samo da bi uštedeli par stotina evra kolika je razlika u ceni qaravan - limuzina ali ih je vrlo malo.
 
Karavan je dosta praktičniji..ne razmišljaš ako hoćeš da kupiš neku veću stvar za kuću ili sl. Hoćeš da kupiš frižider ili slično, samo obalis sedista i kraj price sve staje u njega :RpS_lol:
Vecina prodavnica novih stvari ima besplatnu isporuku na adresu :) jedino ako se bavis otkupom frizidera :D

Prodao sam svoj auto i upravo gledam sta da kupim. Razmisljam isto kao i bymax, treba biti operisan od ukusa pa voziti karavane. U gledanju drugih kola naleti poneki povoljan primerak, naravno u karavan verziji, dilema je tu, da li brzo zavrsiti kupovinu ili gledati dalje? Model auta je izraz stava prema zivotu, nebitno da li je auto od 2000 ili 20000 ili 200000 evra, treba imati ukusa.
Pade mi jos jedna stvar na pamet, ako mi zatreba auto da zidam kucu sigurno ce biti neki karavan, ali to se kupuje planski da se unisti i baci posle.
 
Poslednja izmena:

Aca BG

New member
Za sada, ja prednost dajem hatchback-ovima :D Kazem za sada jer nemam zenu ni decu. Ali sledeci auto ce biti veci, dakle verovatno limuzina. Karavani su po meni u 80% slucajeva nepotrebni, osim onim ljudima koji se bave odredjenim poslovima, stolari, keramicari i ostali. Ima stvarno lepih karavana, meni licno megan 3, laguna 3, mazda 6 nova, audi a6... ne mogu svih ni da se setim sad.

@Joca: Alfa 156 sw ne moze ni prici po lepoti obicnoj 156 po meni. 159 je vec druga prica.

 

Joca

Moderator
AR 156 sport wagon nije rađen da bi bio fukcionalan i sam naziv sw odaje njegov temperament, kada sam išao na more... nisam imao gde da stavim sve stvari dok sa octavijom A5 (limo) išao polu prazan.
 

byMaX

New member
Karavan je dosta praktičniji..ne razmišljaš ako hoćeš da kupiš neku veću stvar za kuću ili sl. Hoćeš da kupiš frižider ili slično, samo obalis sedista i kraj price sve staje u njega :RpS_lol:
Kao što Marko reče - vukljao bi mašinu ili frižider u kolima?? Pobogu. Pa svako ti danas isporučuje na kućnu adresu svu tehniku i elektroniku... :) Ako je samo zbog toga praktičniji (dao si samo taj primer), onda to nikako nije razlog da ga kupiš. Čak i ako si lud da sam donosiš frižider, frižider se kupuje jednom u 10 ili 15 godina. Dakle, i dalje je sve na strani onoga što sam rekao. Ljudi se samo tripuju da je praktičniji. I kad jeste, jeste jednom u ko zna koliko godina...
 

byMaX

New member
Vecina prodavnica novih stvari ima besplatnu isporuku na adresu :) jedino ako se bavis otkupom frizidera :D

Prodao sam svoj auto i upravo gledam sta da kupim. Razmisljam isto kao i bymax, treba biti operisan od ukusa pa voziti karavane. U gledanju drugih kola naleti poneki povoljan primerak, naravno u karavan verziji, dilema je tu, da li brzo zavrsiti kupovinu ili gledati dalje? Model auta je izraz stava prema zivotu, nebitno da li je auto od 2000 ili 20000 ili 200000 evra, treba imati ukusa.
Pade mi jos jedna stvar na pamet, ako mi zatreba auto da zidam kucu sigurno ce biti neki karavan, ali to se kupuje planski da se unisti i baci posle.
Hvala bogu, ima nas još. Operisan od ukusa bih i ja rekao, ali ne želim da se neko uvredi. Niti mi je to cilj, niti namera. Postoje karavani koji nisu ružni, ali su opet limuzine lepše od njih. Ako zidaš kuću, uzmeš privremeno neki krš pa ga voziš i arčiš za to. Ali ljudi koji ovde predstavljaju svoje mezimce to neće raditi. Zašto onda karavan (ako izuzmemo zidanje kuće)?
 

byMaX

New member
Za sada, ja prednost dajem hatchback-ovima :D Kazem za sada jer nemam zenu ni decu. Ali sledeci auto ce biti veci, dakle verovatno limuzina. Karavani su po meni u 80% slucajeva nepotrebni, osim onim ljudima koji se bave odredjenim poslovima, stolari, keramicari i ostali. Ima stvarno lepih karavana, meni licno megan 3, laguna 3, mazda 6 nova, audi a6... ne mogu svih ni da se setim sad.
Zato sam se i ogradio. Ako je auto za posao, to je druga stvar. Nisam ni krenuo sa pričom da su vozila male privrede ružna. Ali neko nema za auto za firmu i za privatni auto, pa mu karavan služi i za porodicu i za posao. I te situacije su ok, jer je tad auto 2-u-1, to potpuno shvatam i podržavam.
 

elas

New member
Ja na primer spadam u nenormalne osobe,kupio sam 156 sw a imam kombi Ford tranzit kojim prevozim sta god hoces,jednostavno mi je taj sw lepsi od limuzine cak ima bolju aerodinamiku od iste.
Za druge ne mogu da kazem da su lepi mozda jesu malo funkcionalniji od limuzine ali nebitno.
U alfu i ne moze da stane frizider ili neki stari televizor jer je to premijum brend italije,ali u jedan pasat ili vectru moze da stane pola sobe jer su to pravili univerzalno i za porodicu i za majstore
 

BladeBG

New member
Limuzina je atraktivnija. Karavan je prakticniji. Ja vozim passata karavana. Limuzina mi je lepsa, ali za limuzinu nisam tada imao novca. Zadovoljan sam. A prostor u kolima mi nikad ne moze biti visak.
 

Voja

New member
Meni je zapravo dosta karavana lepse od limuzina. 156 mi je lepsi kao SW od limuzine. Npr. C klasa W203 mi je dobra i kao karavan, a E klasa W210 mi je jako ruzna kao karavan. Sve zavisi od modela do modela, nema generalizacije.

U principu svaki karavan koji ima dobar stav tj. visinu i velike felne moze da izgleda nadr*ano i agresivno a samim time "dobro". Da je moj auto karavan smatrao bi to cak i za +, mozda bi tada stavio woofer od 15-18" u gepek i opet bi mi ostalo prostora, reeetko se desi ali se desi da bi prevezao nesto pa cimam drugara s Puntom jer se meni u limuzini ne obaraju sedista npr.
 

RSS

New member
Ja vozim karavane ili monovolumene, ali uvek. Sve je stvar ukusa i potrebe, ako me neko gleda kao operisanog od ukusa, neka.
Nikada ne razmisljam kako na more, kako u Kosutnjak, kako na Adu.

Ja nemam sta da trazim u hecbek varijanti ili sedan verziji.

Kao momak sam vozio iskljucivo kupe automobile, nagruvane, brze. Lako se bicerke skupljale tako. Lecili se razni kompleksi, sve u svoje vreme i sad se to radi, samo sto je ranije bilo mnogo lakse staviti na gomilu 20.000DEM i kupiti neki corado golf vr6 G60. Bar je to bilo u moje vreme.

Sada je druga prica, kad idem na more samo u gepek stavljam stvari u nivou prozora. I pored karavana sam morao da izbacim kofere iz upotrebe i da ubacim torbe. Pored 3-4 torbe idu po 2 frizidera i pa i add-ovi za plazu, naravno torba sa lap topom zbog posla i sl. Do skoro sam morao i kolica da nosim sada vec ne.
Kada se ide u Kosutnjak, onda se vozi 2 bicikle ili bicikla i trotinet.
Meni su karavani konforniji prakticniji. Zivim 10km od centra, imam dvoriste, garazu pa ne razmisljam gde automobil mogu da parkiram pa nisam ni limitiran sa tim.

Sto se tice mora, kome treba karavan samo za more nema sta da ga kupuje jer se kupi/iznajmi kofer i resen problem.

Ovo sto se tice operisanog od ukusa, sta da Vam kazem, svako ima svoje, meni ti komentari ne smetaju jer znam da smo siromasni, znam da su ta kola statusni simbol, sa kolima se radi, skupljaju bicerke nadohnadjuje nesto sto i sami mislimo da su mane, nedostatci.
Treba samo malo biti sigurniji u sebe, malo se edukovati i dosta toga ce biti reseno.

Pametnim ljudima je automobil prevozno sredstvo, ljubimac moze da bude nesto drugo, neki raritet, posebna serija posebnih automobila.
Ovako, kupiti cekicaru od 120-150 ks, uraditi chip za 50 eur i staviti 18-19" felne i pricati da svako ko to ne radi je operisan od ukusa... Nije to u redu.

Inace svoj karavan ne koristim kao tegljacki auto, niti pristajem da nekom nesto prevozim.
Karavani su u Srbiji jeftiniji, preko nisu, opet trziste odredjuje cenu pa je to jedini razlog.

A sto se tice karavana iz premium klase... Objasnili sedanima.
 

M_M

Active member
U većini slučajeva mi je limuzina lepša, ali ima slučajeva gde mi je karavan lepši (Škoda Octavia Scout, Škoda Octavia Combi RS, Alfa 159SW, Audi A4 Allroad Quattro S-line, Mercedes E63 AMG Wagon, itd)
 
Nije mi bila namera nikoga ko vozi karavane da vredjam, ali ako sam nekoga uvredio izvinjavam se. Samo sam izneo kako ih ja dozivljavam. Ne volim taj oblik karoserije. Pre devedesetih su bili retki na nasim ulicama i u secanju su mi ostali uglavnom kao mrtvacka kola, to su mi prve asocijacije za karavane kad sam bio klinac. Liberalizaciom uvoza od devedesetih na dalje su se pojavili u vecim kolicinama, ali ono nesto podsvesno mi je i dalje ostalo kad o njima razmisljam. To vam je kao kad navijate za neki klub, tesko da cu sada u 38-oj godini da promenim tim za koji navijam. Ako pricamo o prakticnosti, hedzbek je u stvari "zipovan" karavan ali stilski oblikovan. Fabrike koje su pokusale da oblikuju jos od 80-ih karavane da lice na nesto a ne na kockastu kutiju uglavnom nisu lepo finalizovale, evo jednog primera



Ovaj Audi je samo malo duzi od limuzine a prostor u gornjoj polovini gepeka je neupotrebljiv zbog ugla petih vrata.
 

RSS

New member
Nisam se ja uvredio, velik sam decak. :)

Cale moj ima Pasata karavana B2 ( barem mislim, 1987 ). Automobil koristimo za posao, pazimo ga ali ga koristimo za posao.
Natovarimo ga toliko da ne moze da se popenje na trotoar, pa onda istovarimo deo kako bi mogao da udje do magacina. Cele godine trci, radi, trosi 11-12lit plina. Na kraju godine sve zamenimo za 100-200 eur i sledece godine sve opet. Pravi karavan, mazga. Ja takve zovem lubenicar jer mi bzvz da ga zovem mrtvak, mada moj deda vozi mrtvake u takvom.
Siguran sam da Focus ne bi izdrzao ni jednu godinu sta ovaj trpi godinama.
Focus je za vozi decu, bicikle, torbe. Jedino sto je Focus srednja klasa vozila pa nije reprezentativan. Ima malu ccm i mali je potrosac, pa dodje kao stedljivko
Zato je Allroad nesto neprevazidjeno za mene. Bezobrazan. Za bolje i nisam.
Svasta se nama izdesavalo, bio je plan Mondeo koji je prevelik i neki prcko auto za svaki dan.
Zivot te nekad ne vodi kako hoces pa moras odraditi stvari umesto da uzivas dok ih radis.

Suma sumarum... Karavani srednje i nize klase sigurno nisu atraktivni ali su nama sirotinji prakticni.
Sedan mi je uvek bio zelja, samo jer ga nikada nisam imao.
Hecbekovi i kupei su prava stvar, za momke. Pravi, da te pogledaju muski kazu da si kompleks ( u sebi misle da bi isto oni da imaju para i muda ), bicerke da kazu da im nije vazno, opet niti jedna ne odabere bus umesto kola...
Sve u svoje vreme, neka je nama para i zdravlja i da nam to budu jedini "problemi"
Sta kupiti i kako pare potrositi???
 
Vrh