Koliko vam troši auto?

Space

Starosedelac
Urednik
Realno mene interesuju ovi što voze Alfe sa 2.4 motorom, Max mi pokušava uvaliti Breru sa 210KS :) , ali nekako mi se čini da ovaj motor na težinu jedne Brere (2010 brera je lakša od modela ispod 2008mog ili grešim?) guta kao sumanut, ispravite me ako grešim?

Space

Starosedelac
Urednik
Realno dobro je imati pregled, mozda da se postavi kriterija, tipa:

Po gradu?
Na autoputu sa 120-130 KM/h?

Space

Starosedelac
Urednik
Ovde imaš milion i jedan rezultat za jedan model i veoma su niske vrednosti, sa druge strane relano stanje je ovde, gde je benzin loš, putevi takođe itd...

Grim Reaper

New member
Prosek oko 10-12L na vr' gasa... Ali realno oko 20tak litara. Ne mozes da ne gazis jak auto.

Sent from my RM-825_eu_bulgaria_414 using Tapatalk

YUgisa

Member
Citati tudje kometare i izvlaciti prosek je ko pitati ljude koliko im je dugacak pa izvuci prosek... Na 1 osobu koja ce reci stvarnu potrosnju 10 ce da da lazu sebe i druge... Znam brdo ljudi kojima auti uvek trose manje nego meni i svuda uvek idu, a kad treba ici negde zajedno onda ti traze pare za gorivo ko Fapom u pretovaru da se putuje...

Ja ne merim potrosnju prakticno nikad sem na relacijama kojima sam najcesce placen. Ovo su svi slucajevi koje sam ja merio:
1. Subotica-Backa Palanka-Novi Sad-Backa Palanka-Subotica, 7.6l/100km
2. Subotica-Backa Palanka-Subotica, 6.74l/100km
3. Subotica-Backa Palanka-Subotica plus 50km po gradu (oko 20% predjenog puta) tj Subotici u sred zime, 9.22l/100km
4. Subotica-Backa Palanka-Subotica, 7.75l/100km
5. Subotica-Kula-Karting staza (oko 30km pod punim gasom)-Subotica, 9.15l/100km
6. Subotica-Backa Palanka-Subotica, 7.55l na 100km

Tehnika merenja kolicine goriva od cepa do cepa, tehnika merenja predjene kilometraze po GPS, merenje brzine po GPS, prosecna brzina izmedju 57 i 66km/h. Ima malo varijacija i u zavisnosti kako sam podesio motor za tu priliku :D

Joca

Moderator
Potpuno te podržavam.
Kao prvo, do BG-a imam 250km i uvek mi je različita potrošnja, zbog kvaliteta goriva na raznim pumpama i režim saobraćaja.
Kao drugo, u životu mi ništa nije trošilo ispod 6l/100km... pa čak i skuter... :D
...e sad, da peglam, peglam ali u granice normale i bezbednosti.
from Tapatalk

M_M

Active member
BMW 525i M, benzin, NIS pumpe europremium gorivo:
Grad posek oko 12L lagane vožnje, ili do nekih 14-15L uz baš agresivnu vožnju
Put 90-100km/h oko 7L
Autoput 120km/h oko 8L, 150km/h 9.5-10L

byMaX

New member
Vec sam pisao na ARCS forumu. Možda nisam dobar primer, jer sam na NBG i retko kad se vozim kroz centar često i kroz jaku gužvu, ali meni prosek sa 2.4jtdm Alfa 159 nije prelazio 8.5 litara - glupo mi da ga predstavljam ovde jer sam ga prodao, a trenutni automobili - C2, nova Fiesta i Astra su automobili iz zamene i za prodaju, pa ih samo vozim dok ih ne prodam - ne volim ih, ne vezujem se za njih, niti planiram da zadržim :)). Ne vozim preoštro po gradu, ali ne vozim ni kilavo - pre će biti oštro, za mnoge starije ljude ili devojke, mada je opet daleko od iživljavanja. Ko je vozio 2.4 motor, zna o čemu pričam. C2, Fiestu i Astru vozim laganije, jer ne traže da ih ponekad pocepaš, kao Alfa :).

Prosek BG - Budva - 6.4 litra. Pre ulaska u CG, prosek BG - CG granica - 5.9 litara (doduše, vozio sam petom uglavnom i to oko 90-100, uz par "opasnih" obilaženja na Ibarskoj...
Prosek potrošnje autoput - 130km/h je oko 2000 obrtaja, oko 6.2 litra. Onako kako ja vozim na autoputu - to je 180 km/h u proseku (stvarno ne vozim sporije, to mi je uživanje, zapravo), oko 3000 rpm, to je potrošnja od 8.1 do 8.5 litara, zavisno od vremenskih uslova, godišnjeg doba i kvaliteta goriva (a i opterećenja, mada auto nikad nije bio prepunjen, maksimum par stvari i još dva putnika).

2.4 jtdm za tu snagu i masu automobila, ali i stil vožnje, ne da nije veliki potrošač, nego je mali. Mislim da je jedino BMW 325 i 525d uporediv po snazi, a manji potrošač, mada su i trojka i petica lakši od 159-tke. Japanski 2.2 dizeli su veći potrošači, o Francuzima da i ne pričamo, daleko veći, a i slabiji po zapremini. I na kraju, Mercedes opet na 2.2 dizelu nema toliku snagu (ne govorim o motorima koji sad izlaze, već o motorima iz perioda od oko 2008-2011), ni kao BMW, a ni Alfa, ali je takođe štedljiv kao i BMW. Vagene nešto ne vidim da imaju preterano mnogo dizela u ponudi od preko 2000 ccm, a da nisu neke A6 ili Tuareg 3.0 tdi zveri, a o tome opet ne pričamo (pričamo o motorima od 2.2 do 2.5 litra, slične snage i o njihovoj potrošnji). Dakle, ako hoćeš dizela od 200 i više konja, jedino da uzmeš BMW ili Benza... ako ti je potrošnja na pameti. S obzirom na to da razmišljaš o 1.750 tbi, koji troši bar 50% više, džaba ti 350e manja registracija - ja bih sa pređenom kilometražom tu razliku nadoknadio za tri meseca, i onda 9 meseci preplaćivao užasnu potrošnju TBI motora. Plus je skuplji za održavanje. 2.4 JTDM se NE KVARI :). TBI, nisam baš siguran :(

Poslednja izmena od urednika:

Voja

New member
C220CDI (2.2 dakle)

Kombinovano 6.5L 70% grad, 30% otvoreniji put (ne autoput), u BG-u.

Do Zlatibora i nazad 4.8 prosek, po gradu od Dorcola do NBG (kruzi tok okvirno) i nazad 7.9-8.5 zavisi koliko je velika guzva. Inace to je kada je guzva, tipa 15-16h, zastoj itd. Kada nema guzve ide i ispod 7

Poslednja izmena:

byMaX

New member
Da, keva moja vozi baš sport coupe verziju W203 (drugačija oznaka, naravno). Isti motor, potrošnja baš takva. Po otvorenom zna da padne i na 4.5 litra. Neverovatan motor. Kad se vozi "u obrtnom momentu", a ništa "u obrtajima", potrošnja baš pada, a motoru to nimalo ne smeta!

Voja

New member
Verovao ili ne, najnize sto sam u zivotu video je 3.9L kada sam isao do vikendice i nazad. Bilo je relativno skoro, secam se da je bila subota ili nedelja i onaj maraton se odrzavao u gradu. Prazan bas grad, ja s Dorocola do Tresnje (30km od kuce do kuce), Avalski put, 40-60km/h sve vreme, 2 semafora ako su me uhvtila ..

Inace dok sam do kuce stigao bilo je vec 4.2L tacno se secam, ali sve u povratku do Slavije prakticno 3.9L. Mada ajde to nije realno jer inace nikada nije tako prohodno i ja sam bas mazio gas ...ali redovno sam tu tik ispod 5L ili do 5.5L do vikendice i nazad Avalskim putem ...ja sam stvarno prezadovoljan potrosnjom ...a i auto mi super ide ako ga potopim (automatik) ima chip oko 165 konja i nesto preko 350nm, svakako fino ide.

RSS

New member
YUgisa objasnio !!! I masi mojih drugara automobili trose po 20-30% manje nego sto je fabrika rekla.

Ford Focus mk2.5 1.6tdci econetic 66kw RS chiptuning.
Za moj rekla fabrika 5.8lit/100km po gradu ali do toga nisam nikada stigao, ni posle cipa.

Po gradu 6-6.4l/100km
Magistrala 3.5-3.7l/100km
Autoput prazan auto bez klime 120km 4lit/100km
Realno pun auto do Gr, brzina 110-130 4.7lit/100km (pola sa klimom)
Povratak iz GR brzina 140-160 5.3lit/100km ( bez klime )

Poslednja izmena:

MAD SERB

New member
Potrošnja je relativna stvar i kod istih motora zavisi od stila vožnje. Što se potrošnje mog SAABa tiče ja sam prezadovoljan i ako me nikada nije zanimala potrošnja,jer svako zadovoljstvo kosta,kreće se od 9-10l (po gradu rolam laganezi) sa normalnom vožnjom i 6-7 l na otvorenom putu takodje sa vožnjom 120-140, sa vožnjom 220-240 troši 13-15l što i nije tako mnogo za benzinca od 2000 ccm i 150 hp

Vrh