Koje gorivo preferirate više, dizel ili benzin?

M_M

Active member
Nema tu mnogo mudrosti.

Kao gorivo, benzin je u svakom pogledu superiorniji, energičniji je (veća energija po zapremini) i ekološki čistiji.

Stoga su i turbo benzinci snažniji za istu zapreminu motora od turbo dizelaša sa istim brojem i veličinom turbina. O zvuku motora neću ni pričam, sve je već jasno.

Dakle, da nismo ovako siromašni i da je cena goriva niža (kao npr u USA ili arapskim zemljama), o dizelašu ne bih ni razmišljao, već minimum o nekom 6-to cilindričnom benzincu... Čak i u EU su dizelaši dominantni zbog ustaljene prakse velikih akciza i poreza na gorivo. Šteta za ljude, koji mnogi nikad nisu doživeli režanje motora od 6 i više cilindara i silovita ubrzanja, već ko o čemu oni o potrošnji. Pa valjda u životu treba nešto i uživati.

Gas jeste još čistiji, ali komplikuje instalacije, smanjuje gepek, trebaju potvrde, atesti itd a pritom je manje kaloričan od benzina. Ima smisla samo za taksiste i one koji prelaze baš veliku kilometražu. Sve u svemu, nije za mene.

Poslednja izmena:

Rapture

New member
Svakako benzin ali kao što kaže M, potrošnja je u večini slučajeva prioritet... ništa ne može nadmašit zvuk benzinca na 7k obrtaja (ili više :eek: )... Osjećaj snage dizeli malo nadomjeste momentom, zakuca te malo u sic ali nemaju dovoljno konja da te u sicu i zadrže (ako govorimo o sličnoj zapremnini pa čak iako je benzinac bez turba).
Imam 316i E36 ali sada vozim E46 318d, oba su najslabiji iz ponude ali ove razlike i dalje vrijede, vozio sam 240ks dizela i 200ks benzinca i znam iskustva vlasnika. Preporodio sam se što se tiče financija za gorivo ali mi baš fali vozit benzinca i nadam se da ću eventualno bit u mogućnosti imat jačeg benzinca (barem 200ks) a idealno bi bilo imati "daily" dizelaša pored.

BladeBG

New member
Ja sam za dizel iz dva razloga. Vise mi odgovara za voznju i vise odgovara mojim potrebama i mogucnostima.

YUgisa

New member
Od benzina jedino bolje moze biti etanol :RpS_cool: Nije fora imati snaznog benzinca nego mali auto :kljuc::RpS_biggrin:

Space

Starosedelac
Urednik
Benzin definitvno. Međutim i pored toga što su dizel rešenja skuplja u veđini slučajeva za održavanje, isto tako su i ekonimičnija što se tiče iskorišćenja potencijala.

Bora

New member
Kad sam dobio dozvolu prvi auto mi je bio golf 2 dizel,od tada vozim dizele,ne znam zasto ali volim dizel motore. :fiufiu:

MikSa

New member
Benzinac naravno,od svih automobila koje sam posedovao,samo jedan dizel i rekoh sebi nikad vise DIZEL

Space

Starosedelac
Urednik
Mislim da nema tog ljubitelja automobila koji ne bi ispred svega stavio benzinca, medjutim opste je poznato koliko su generalno dizeli stedljiviji. Mislim da se samo jedan čovek ne bi složio samnom, a to je onaj momak Safe ili kako god sto cipuje bez valjaka dizele. :D

Rapture

New member
Evo znam osobno jednog "zakletog" dizelaša, vozio Golf 3 1.9tdi i ne želi za drugo čut... provozao isto Golf 3 ali VR6, dao dizela i nadoplatio novce i uzeo VR6 :D

dropac88

Moderator
Ja sam podeljenog misljenja

Gledajuci da smo kolega i ja probavali sad u julu kad smo vozili za Srbiju kako se koji auto ponasa nakon tuninga:
-Oba auta su radjena u istoj firmi
-Moj: Audi TT 8J 2.0 TFSI tada dizan na 260 konja ,prednja vuca, manuelni 6 brzina 1260kg
-Njegov: Audi A3 8P 2.0 TDI dizan na 210-220 konja, quattro, manuelni 6 brzina 1540 kg

Ubrzanje od nule ne moram da komentarisem jer on ima veliku prednost sa Quattro-m
Na autoputu se do nekih 180-190 km/h ni centimetra nije odvajao od mene.
Ukupno predjosmo oko 3000 km za nedelju dana, vecina na autoputu (nekih 2500km)
Njemu je potrosnja otisla tacno za litar dole u odnosu na pre, meni je minimum litar skocila. Pod punim gasom sad mogu da vidim kako kazaljka pada
Zvuk naravno kod ova dva ne mogu da poredim

Drugi slucaj koji je razlog podeljenog misljenja je decko sa foruma iz Nemacke
U pitanju je Audi A5 3.0 TDI sa celom novom granom u 3" ,novi usis, interkuler, jos jedna pumpa za gorivo i sotftware.
Sve zajedno je tada bilo 355 konja i 760 Nm (sad je stigao do 406 konja i 810Nm).
I onda gledas kako takav jedan 3.0 dizel drzi tempo sa jednim RS5 i jos ima zvuk za pozavideti

Treci slucaj je auto mog kolege Mikija sa svojim Touareg-om 3.0 TDI BiTurbo.
Auto jednostavno ide kao metak, prvi put kad sam ga vozio nisam ocekivao da auto od preko dve tone moze tako da ide.
A zvuk sam vec postovao negde ovde na forumu. Sredina Aprila smo oboje u Bosni na Tuning Show-u

Cetvrta stavka su generalno JTD motori.
Prvi put sam poredio bivsi Golf 4 1.9 TDI 116 konja i burazov Stilo 1.9 JTD Multijet 120 konja.
To je bio prvi dizel koji mi je bio bas zabavan za voziti.

Da li je benzin cistiji ili nije necu da zalazim jer znam da placam vecu taxu nego poznanici sa dizelima zbog emisije stetnih gasova za istu kubikazu.

Ja volim oba i ne bih mogao da se odlucim, da mogu imao bih oba ispred zgrade

Vrh