Kalkulatori dimenzija pneumatika

Life_racer

Car lover
U koliko recimo menjate dimenzije (veličinu) felne, samim tim menjate i dimenzije gume, tj. morate da obezbedite i nove gume. U tom slučaju da bi olakšali sebi muke oko izbora novog pneumatika koriste se neki od kalkulatora koje ćemo izlistati ispod.

Rims and tires

Tire and Wheel Tech

Space

Starosedelac
Urednik
Da li sam nešto propustio? Naime promenom vrednosti "J" felna je uža ili šitra, tj. 9J znači da je felna šira u poređenju na 8J. Međutim zar se prečnik celog točka (gume) ne smanjuje povećanjem "J"? Tipa da li je prečnih točka (gume) isti ako na istu gumu ide ista felna ali jedna sa 7J a druga sa 9J?

YUgisa

Member
Pa sad da budemo precizni, J nije mera za sirinu nego oblik felne gde guma naleze ali ajde, to je usvojena jedinica u narodu... Precnik tocka tj gume zavisi od toga koliko je razvucena ali ni jedan program to ne uzima u obzir a nisu gume bas uvek tacnih dimenzija, postoje male varijacije tako da ne moze se nikad bas tacno u mm izracunati...

Milos CTS

Moderator
Baš tako

Daj primer na koju gumu i felnu konkretno misliš?
rimsntires se vodi time da guma ide do određene širine u INCHIMA naravno, a kad pređeš to promeni dimenziju gume koja odgovara toj širini felne.
ovde imaš tyrestretch.com/ kako izgleda ''razvučena'' uža guma na široj felni

Space

Starosedelac
Urednik
Evo gde je problematika. Naime fabrika kaže 245 40 R18 sa felnom 18" ET50 9J, ja sad imam opciju da uzmem felnu od 19" ET45 8J i to 8J mi pravi problem oko izbora gume. Idealno bi bilo 235 35 19", ali se plašim da na 8J guma bude preko ivice felne, a opet nisam siguran koliko bi izlazio iz speca sa 225 35 R19...

The Punisher

New member
Jos jedna stvar (koliko sam ja shvatio), offset ili po oznakama ET je uglavnom negativan broj tako da sto je ET broj manji felna je izvucenija napolje, ET broj veci felna idu unutra.

Milos CTS

Moderator
1cm niži prečnik, još neudobniji auto (to te verovatno ne brine), niža guma se automatski manje uvija na oštrijim manervima.

Što se plašiš da guma ide preko ivice felne? Em štitiš felnu em je bezbednije nego tyre strech, i ne ide ne znam koliko nego po 1cm levo i desno

Milos CTS

Moderator
Jos jedna stvar (koliko sam ja shvatio), offset ili po oznakama ET je uglavnom negativan broj tako da sto je ET broj manji felna je izvucenija napolje, ET broj veci felna idu unutra.
ne ET je u + a što je manji broj to je bliže mesto gde naleže na glavčinu centru felne i zato je manji broj izbačenija felna, tako da imaš i posebno naznačeno kad je na felni ET u minusu ''rims n tires'' je super sajt ko hoće da vidi šta se sa kojim pomeranjem dobija na felni, a i mere su i u inchima i centimetrima

Space

Starosedelac
Urednik
Plašim se efekta balona. Mene interesuje koji su prečnici u pitanju za sledeće mere ispod:

1. 235 35 R19 na 8x19"
2. 235 35 R19 na 9x19"
3. 225 35 R19 na 8x19"
4. 245 40 R18 na 8x18"

Poslednja izmena od urednika:

Space

Starosedelac
Urednik
Miloše tu jeste problem, prečnik felne sa povećanjem "J" treba da je manji, zašto to onda nije tako u tvom postu? Realno zamisli čoveka koji širi noge sa namerom da napravi "špagu" te kako mu se šire noge tako mu se i smanjuje visina... ista priča bi treba da je i sa "J" kod felni i finalnog prečnika celog točka, tj. što je veći "J" to je i prečnih točka (gume) manji...

Generalno ovo ne bi trebalo da je isto:
1. 235 35 R19 na 8x19" 647mm
2. 235 35 R19 na 9x19" 647mm

YUgisa

Member
To zavisi od mnogo stvari kako ce da stoji, od toga koliko proizvodjac zaista postuje propisane dimenzije, od dizajna guma i oblika kao i toga da li ima onaj zastitni falc za rub felne (verovatno ove dimenzije imaju ali nije 100% sigurno kod svakog proizvodjaca a taj falc mnogo utice na nacin kako ce guma da se razvuce, sa falcom se postize jace razvlacenje)... Primera radi, ovo su ti dve 175 gume...

Ova gornja je taman na 6j a ova donja bi bila prilicno razvucena... Na tim tvojim dimenzijama vrlo lako moze da se ugrade isto tako 2cm a J je 2.5cm pa ti gledaj... A mozda opet bude sira nego sto je propisana, npr 175/50 R13 gume su cesto siroke 195 pa nekad i preko 200, drug je imao 185 gumu koja je bila siroka mislim 210 ako se dobro secam... Jedva je stala na 6j iako bi to trebalo da bude normalno... Tako da teoretski mi ti mozemo to reci u mm kako ce da stoji ali u praksi ne mora da bude tako...

Mali off: Ako ides na to da postignes sto bolje performanse, moj predlog je poslednja dimenzija, najbolji odnos sirine i profila, potrazite malo po internetu istrazivanja gde se cesto automobili sa ultra niskim profilom guma (ispod 90mm kad se preracuna) losije ponasaju nego sa gumama koje imaju dimenzije profila oko 100mm kad se preracuna... Npr 225/35 je ~79mm a 245/40 je 98mm. Razlog za to je sto kako bi se izbeglo rasturanje felni, bok gume je vrlo krut i guma ne moze da se deformise pa lako izgubi kontakt sa kolovozom, sto je pogotovo problem kad se menja nagib tocka u krivini... Isti je problem i kad je guma jako razvucena, zategne se bok gume i bude krut... Pogledajte slikove kakvi su, vecinom se dimenzije krecu oko 100-110mm jer ta dimenzija daje dovoljano mekoce u boku a opet ne ugiba se previse...

The Punisher

New member
ne ET je u + a što je manji broj to je bliže mesto gde naleže na glavčinu centru felne i zato je manji broj izbačenija felna, tako da imaš i posebno naznačeno kad je na felni ET u minusu ''rims n tires'' je super sajt ko hoće da vidi šta se sa kojim pomeranjem dobija na felni, a i mere su i u inchima i centimetrima
Kako sad ovo? Pogledaj sliku, ako je veci broj vise je izbacena, ako je manji bliza je centru tocka, zar ne?

Milos CTS

Moderator

ET 10mm je bliže centru felne i samim tim cela felna je izbačenija u odnosu na krilo od ET40 koje je uvučenije

jel jasnije sad

Space

Starosedelac
Urednik
@The Punisher
Ne drug, što je manji broj ET-a, felna je više izbačena... Pogledaj prvi post drugi link.

@Yugiša,
Nisam te najbolje razumeo, po tebi koja je najbolja opcija za 19" 8J od navedenih guma? Ja sam recimo sa prelaskom sa 245 na 225 osetio dosta bolje ubrzanje i auto mi buklavno troši 1L manje na 100KM...

YUgisa

Member
@The Punisher
Ne drug, što je manji broj ET-a, felna je više izbačena... Pogledaj prvi post drugi link.

@Yugiša,
Nisam te najbolje razumeo, po tebi koja je najbolja opcija za 19" 8J od navedenih guma? Ja sam recimo sa prelaskom sa 245 na 225 osetio dosta bolje ubrzanje i auto mi buklavno troši 1L manje na 100KM...
Po pitanju performansi u krivinama i stabilnosti auta od ove cetiri dimenzije:
1. 235 35 R19 na 8x19"
2. 235 35 R19 na 9x19"
3. 225 35 R19 na 8x19"
4. 245 40 R18 na 8x18"

Mislim da bi se cetvrta najbolje pokazala... Stim da tu u toleranciji je i 225/45 R18 ako bas hoces uzu, ali nisam siguran da moze da napravi toliku razliku guma, barem ne isti model i proizvodjac gume... Ta razlika je mozda nastala usled razlicitih marki guma i razlicitih otpora kotrljanja jer proizvodjaci guma navode u mnogim testiranjima da +1cm daje oko 0.1l vecu potrosnju... Ako je ograniceno na 19", onda 235/35 na 8j. Na 8j bi tako trebao da dobijes ovaj oblik gume (____) dok na 9j ovakav l____l i onaj prvi ce imati malo bolje mogucnosti ugibanja...

Space

Starosedelac
Urednik
Na autu mi je umesto 245 40 R18 sad 225 45 R18. Međutim sad bih išao na 19" 8J 235 35 R19, tj. ako sam te dobro razumeo i ti si se složio da je to dobra opcija?

Vrh