DSG menjač - princip rada - diskusije

Space

Starosedelac
Urednik
Ja sam vozio sluzbeni koji je presao 200k sa DSGom isto je radio kao i prvog dana. :) Zasto? Verovatno zato sto je redovno odrzavan. :)

Marconi77

New member
Što se tiče redovnog održavanja, tu nema pogovora, zna se, na 60.000km ide zamena ulja i filtera, nego sam od kupovine auta dosta čitao po raznim stranim i domaćim sajtovima i forumima o DSG menjačima, i koliko sam video, uglavnom je najveći problem kada počne da zeza mehatronik, a on može da pravi problem nezavisno od održavanja. Imao sam priliku da vidim vw caddy sa dsg koji je prešao preko 200.000 km a pri tom je službeni i vozi ga kako ko stigne, i opet mu menjač radi savršeno, a video sam na dizalici golfa kome je dsg riknuo a nema jedva 120.000km (a svi servisi su mu rađeni na vreme).

M_M

Active member
Znaš kako, ima sigurno i manuelnih menjača koji su riknuli na 120k. Budući da se dan-danas u većinu većih auta koji prelaze velike kilometraže ugrađuju isključivo automatici (a u USA u barem 90% svih auta), ne bih rekao da su automatici manje pouzdani od manuelnih po pitanju kilometraže. Ali sve se na autu troši vremenom i kilometrima, pa i menjač, habaju se njegovi mehanički delovi malo po malo (osim kada imaju fabričku falinku pa ubrzano crkavaju)

ALI, činjenica jeste, da je rizik (po džep) kupovine auta sa većom pređenom kilometražom veći ako je sa automatikom nego sa manuelnim, jer AKO nešto pođe naopako, trošak popravke je veći kod automatika.

Redovno servisiranje jeste neophodno ali nije garant da će doživeti 200, 300 ili više hiljada km. Zato na zapadu ljudi i kupuju novi auto kada pređu veću kilometražu ili auto izađe iz garancije, a mi ga kupujemo od njih jer nemamo para za novi a želimo luksuzan auto...

YUgisa

Member
Mislim da automatici kod vozila sa velikom kilometrazom su povezani sa time da ih vozaci tako biraju jer im je komotnija voznja kad ne moraju da menjaju brzine nego iz razloga sto su pouzdaniji ;)

Marconi77

New member
M_M, naravno da ima i manuelnih koji crkavaju na manjim kilometražama, nego se moj komentar odnosio baš na DSG, ne na sve automatske menjače. Ja još uvek imam Citroen C5 sa automatskim ZF menjačem, auto je 2001 godište, prešao oko 225.000 i menjač radi odlično.

Naravno, svaki automatik kao i manuelni može da crkne i na 50.000 ali i da pregura 400.000 nego kao što sam naveo, čitajući dosta tekstova o DSG menjačima, vidim da se uglavnom dešavaju problemi sa mehatronikom. E sad, pokušavam da nađem objašnjenje usled čega dolazi do kvara mehatronika. Naravno, ja i dalje dajem veliku prednost automatskim menjačima [emoji2]

Space

Starosedelac
Urednik
Gledajte malo širu sliku. VW grupacia je naveći proizvođač automobila sa ovakvim tipom menjača, shodno tome i topica sa problematikom na temu DSG-a na nekim forumima će biti više. Jednostavno negde se desi kvar koji ne može da se predvidi. Međutim imaš onaj deo koji se zove verovatnoća, a verovatnoću da nešto krene po zlu možeš u ovom slučaju svesti na minimum tako što ćeš ga redovno održavati i nećeš ga izlagati nepotrebnom cimanju i iživljavanju. Moja parola, još jednom, redovan servis i sve će biti ok, a ako Marfi budeo hteo da umeša ruke, tu jednostavno nema pomoći. :)

AMMAR

New member
pozdrav druze

Imam isti ili slican problem koji ste Vi imali. Passat 2008 god. 2.0 DSG mjenjac . Pri kocenju trza (cima) pri samom stajanju. Kad krecem uz brdo naglo ide obrtomjer al nece da odmah povuce vec prodje 2 sekunde pa me onda zalepi za sjediste . I bas nekako mi ponekad se omislja da presalta pa kad presalta bas me cimne .
Desava se kad lagano pritisnem kocnicu naglo staje. Il kad pustim gas naglo staje. Izvini ako te gusim dali si imao slicnih problema i jesil sta rijesio

AMMAR

New member
Veliki pozdrav svima . Ljudi muci me danima problem sa passatom .ne znam do cega je . Passat je 2008 common rail dsg mjenjac. A problem mi se javlja :
1. Kad kocim da stanem auto cima (trza ) pri stajanju. Kad pritisnem papucicu kocnice ponekad hoce da me zakuje za sjediste. Moram vrlo osjetljivo sa papucicom kocnice a tada me lagano cima pa stane. Znaci trza pri kocenju
2. Kasno prebacuje u prvu brzinu. Tek kad stanem onda prebaci i ponekad osjetim neki skljoc ili tup zvuk kad vrati u prvu.
3. Kad dajem gas obrtomjer zna da raste a ne prati ga ubrzanje , pa onda kad ga cimne zalijepi me za sjediste.
4. Lijepo salta brzine al kao da osjetim kad presalta. A kazu mi neki da se ne smije nista osjetit.
5.u brdu kad stanem u d nece da stane vec me vrati u rikverc pa onda tek fata i zeli naprijed al jako tesko.
6. Kad stane u nizbrdici i ubacim u r , kad pustom kocnicu auto ide niz brdo, nema snage da ge drzi.
7. Kad krecem iz mjesta ako odmah dam gas npr. Na semaforu cujem tup udarac.
Zamolio bih vas ako je neko imao slicnih problema ili ako ima majstora da znaju sta o ovome da me posavjetuju
unaprijed hvala

M_M

Active member
Ukoliko već nisi (a radi se na svakih 60k km), za početak uradi redovan servis menjača, tj. zamenu ulja i filtera (i naravno vidi ima li opiljaka na magnetu - jer ako ih ima, to nije dobar znak).

Ako redovan servis ne pomogne, pravac kod nekog dobrog majstora - prvo dijagnostika da se vidi da nije do ECU-a (ako jeste, obično se radi zamena istog), a ako je mehanički problem možda se može reparirati menjač tj zameniti oštećeni/pohabani deo.

Mihailo

New member
Da li se radi servis menjaca pre nego sto se uradi veliki servis? U servisu kazu da se ne radi pre toga vec kada dodje vreme za veliki servis tj na 225000. U pitanju je passat b7 2.0 tdi.

M_M

Active member
Kao što rekoh, redovan servis dsg menjača se obično radi svakih 60.000km (tako je na primer kod mene u servisnoj knjižici navedeno, mada je drugi, tj. noviji tip istog) i menjaju se ulje, filter menjača i najverovatnije zaptivka. Na tvom mestu, budući da je "kilav", uradio bih odmah, ali nemoj kod "malog Đokice u podrumu" nego kod nekog iskusnijeg i pazi da ulje bude tačno ono što propisuje VW...

Poslednja izmena:

Mihailo

New member
Znam i ja za sve to, ali mi je bilo cudno kada su mi u ovlašćenom VW servisu rekli da se radi tek kada dođe vreme za veliki servis

Mihailo

New member
Model je DQ350, mislim da je DQ250 kod 1.6tdi. Hvala ti u svakom slucaju, samo me zbunilo zato sto na vise mesta u ovlašćenom servisu kazu da se ne radi pre 225000.

Space

Starosedelac
Urednik
Porche ada, bilo gde napolju, radi sa na 60 ili 70K :) To ti je redovan servis menjača :)

M_M

Active member
DQ350 nisam baš siguran da postoji već samo MQ350 (manuelni menjač).

DQ250 je 6-to stepeni DSG wet-clutch predviđen za do 350Nm (izgleda da ima više revizija, kasnije izgleda idu i do 450Nm i korišćene npr u Mk2 TT-S-u 2.0tfsi od 272ks). DQ200 je 7-mo stepeni dry clutch za do 250Nm, dakle za slabije motore.

Dakle i dalje mislim da je kod tebe DQ250.

P.S. Audi je još 2008-me napravio DL501 (čuveni 7-mo stepeni S-tronic) ali za longitudinalno postavljene motore. 2010-te VW je to "iskopirao" i napravio DQ500 za poprečno postavnjene motore i koristi ga recimo u B8 Passatu 2.0BiTDI 240ks.

Poslednja izmena:

Space

Starosedelac
Urednik
Ček nešto mi je promaklo, na TT-u, TTS, TTRS (da ne pričamo o MK3) nema 7-stepenog menjača ni kako opcije?

Vrh