DSG menjač - princip rada - diskusije

Manja

Member
Ma nemoze da skodi, a i naucicu kako se menja ulje u DSG menjacu pa cu sledeci put da pokusam sam, jer sav potreban alat vec imam.

Manja

Member
Cim otkrijem u cemu je fora sa famoznim menjanjem ulja u DSG-u menjamo na tetki:RpS_lol:za sad alat i literaturu imamo, fali nam jos samo malo prakse, dobre volje i nesto za popiti...:kljuc:

Marconi77

New member
Pozdrav drugari,

Evo i ja da se priključim temi. Pre nekih mesec dana sam kupio Passat B6 2.0 TDI, 2009, CR motor, DSG.

Ono što sam primetio je da se ponekad prilikom promene brzine (iz veće u manju) čuje neki zvuk, kao da nešto škljocne. Sve lepo radi, brzine se menjaju glatko, auto ide lepo...

Druga stvar koja me malo zbunjuje jeste da jako brzo šalta iz prve brzine u drugu, maltene tek što krenem on već prebaci u drugu brzinu. Kada se zaustavljam, maltene moram skroz da stanem kako bi vratio u prvu.

Možda je se ovo normalno, ali voleo bih da čujem iskustva drugih koji imaju DSG menjač da li je ovo normalna pojava.

Zamenio sam ulje i filter u menjaču i to sam kupio originalno VW ulje i originalni filter. Negde sam pročitao da je možda potrebna ponovna kalibracija ili možda čak i učitavanje novog softvera, i lepo ja danas svratim u Porsche u krnjači da pitam koliko bi učitavanje softvera i kalibracija koštali, ali oni počeše sa standardnim "mora da se uradi dijagnostika, mora radnim danom, možda mora da se kontaktira VW centrala za pomoć, možda mora da se uradi servis, možda ovo, možda ono..." ali nisu hteli da mi kažu koliko bi koštalo to što tražim.

Takođe bih zamolio ako neko može da preporuči majstora koji bi mogao da proveri sve oko menjača, da mi uradi tu kalibraciju i učitavanje softvera, da probam za početak sa tim da otklonim ovaj "škljoc" :)

Hvala unapred!

Space

Starosedelac
Urednik
Taj skljoc je normalan. Sa druge strane za sw proveri sa Porseom u BGu neka ti kazu koji je poslednji po broju sasije tvog automobila. Bilo koja iole pristojna dijagnostika ce ti ocitati verziju swa tvog DSGa.

M_M

Active member
Koliko znam, DSG prebacuje iz niže u višu (dakle kad ubrzavaš) tako da maltene ne osetiš, ali to ne važi u toj meri kad ide iz više brzine u nižu (tj. kad usporavaš), tu se ipak malo oseti i čuje, mada nisam siguran da bi baš trebalo da se čuje škljoc.

Prva brzina jeste kratka, naročito na ravnom ili nizbrdici ako lagano ili normalno ubrzavaš, jer dizelaš ima ogroman obrtni momenat i nema potrebe da dugo drži prvu i da kida bez razloga. Ako ubrzavaš na uzbrdici ili startuješ sa gasom do daske, držaće prvu nešto duže.

Što se softvera i/ili dijagnostike tiče, automatski menjač je prilično kompleksna sprava, pa ti je moja preporuka ovlašćeni servis ukoliko sumnjaš da nešto nije kako treba.

Marconi77

New member
Bio sam juče u ovlašćenom servisu (Porsche Sever) ali nisu hteli samo da provere već da uradim servis i da ostavim auto pa da oni utvrđuju da li je sve ok ili nije, i navodno ne znaju koliko će to "sati" trajati, a moraju da naplate po radnom satu. Ja sam hteo da platim samo da urade dijagnostiku međutim nisu hteli.

Ja sam više nego raspoložen da uz kafu neko ko već duže vreme vozi DSG provoza i moj auto, i da čujem mišljenje.

Space, M_M, hvala na odgovorima! :)

Manja

Member
Ja sam za ucitavanje novog softvera u Nemackoj dao 119e u ovlascenom servisu...al to je bilo uz zamenu nekog senzora pritiska...pa neznam dali bi ista cena bila da se radi samo ucitavanje softvera.
Kod mene je isto na nekih 190000km poceo da se cudno ponasa da skljoca i po malo da cima, i posle ucitavanja softvera odradio sam i zamenu ulja i filtera...i to dva puta potrosio ukupno oko 10l, i nestalo je to sve cimanje...sad salta ko svajcarski sat:veseli:
Reci mi samo koliko si litara ulja zamenio prilikom zamene ulja u DSG-u?
Mozda ti nisu zamenili svo ulje, vec samo deo.

Marconi77

New member
Dosuto je oko 5.3L ulja. Ulje i filter su originalni VW mada je u ponudi bilo i neko takođe nemačko SWAG ulje, ali nisam hteo da rizikujem.

Verujem da bi softver odradio posao ali slaba vajda, ovi u ovlašćenom servisu hoće da zarade što više pa me teraju da radim komplet proveru koja može potrajati i "do par sati"?!?! i da po potrebi (koja će sigurno postojati) da oni urade ponovo redovan servis menjača (zamenu ulja i filtera).

U prevodu, rizikujem da mi izbiju iz džepa par stotina evra a da pri tom ne urade ništa, šta više, mogu da mi slože priču kako je veliki problem i da treba da se radi kompletan servis itd. Kamo sreće da mogu kao ti da prođem sa 120€

Poslednja izmena od urednika:

Manja

Member
Znam na sta mislis(al je to surova istina nasih ovlascenih servisa) ponasaju se ko da si duzan da im das cetvrtinu vrednosti auta prilikom svake posete...ja sam isao kod njih jer mi auto nesto cimao...oni su utvrdili da je neki senzor pritiska...uz to uradili besplatno proveru softvera jer je majstor prilikom probne voznje utvrdio da menjac ne salta bas kako bi trebao.
Predlozio mi da za 119e ubacim novi softver...sve me je to kostalo oko 240e sa sve zamenom tog senzora i rukom, ako se jos dobro secam.

Space

Starosedelac
Urednik
Markoni nemoj se tripovati.:) Menjac ti je sasvim ok :) Mali skljoc se da cuti, ali onako blago iz recimo 4 u 3 ili iz 3 u 2 brzinu. Ako nemas cimanja, treskanja, lupkanja, zujanja iz predela menjaca i ako ne salta iz nize u visu bez zastoja i lagova - u tom slucaju nemas brige.

Marconi77

New member
Joj, nadam se da si upravu. Kažem, menjač stvarno lepo šalta, lepo radi, nema trzaja ali se povremeno čuje to škljocanje kada spušta iz 4 u 3 ili iz 3 u 2 brzinu.

Mada bih voleo da mogu da proverim verziju softvera, i po potrebi da je update-ujem ili da se uradi ponovna kalibracija. Čisto radi sebe :)

Space

Starosedelac
Urednik
Mislim da mozes kad god hoces da pozoves porse i kazes:

1. Hocu proveru verzije softvera
2. Hocu update ako postoji uz kalibraciju
3. Nista vise ne zelim i tacka

Nema sta da se ubedjujes, jednostavno ti si korisnik i imas zahtev koji je sasvim normalan.

Marconi77

New member
Kažem ti, bio sam, tražio ali nisu pristali, već kao moraju da urade kompletnu dijagnostiku, to može da potraje, može da se desi da je nešto ozbiljnije pa mora da se kontaktira centrala itd.
Ne razumem ih, sve je to ok, ja sam samo tražio proveru softvera i eventualno da se uradi update ako postoji... Očigledno je da žele da mi uzmu što više para pa moraju da mi prosipaju razne priče.

Inače, u toku je akcija za sve VW modele koji su stariji od 4 godine i koji su izašli iz garancije, nude redovan servis po povoljnim cena s tim da sad ne sipaju CASTROL već SHELL ulja. Za tipove filtera mi nisu ništa rekli. Znači kao povoljno a sipaju ulje koje nije po VW specifikaciji. Toliko o tome :)

Space

Starosedelac
Urednik
Drug posalji mi na pm podatke od kola (sasija i na kome se vodi auto) i koji dan ti odgovara da odes. Sutra ih zovem.

Manja

Member
Pa kolko se ja razumem, ako si trazio proveru softvera...to jeste kompletna dijagnostika(jer kako ce da iscita verziju softvera ako ne uradi diagnostiku) to bi trebalo da bude oko 20-30e nema sta tu on da trazi nesto posebno.
E sad ako treba da se abdejtuje softver onda mora da ti kaze, kod tebe je ta i ta verzija softvera...za vas auto ima novija verzija softvera i to kosta toliko i toliko, jel zelite da se ubaci novija verzija ili ne, nema tu vise sta da radi to je to.

Poslednja izmena:
Vrh