Honda CRX Project -[RaceStyle]

pajser9

Member
----Honda CRX, komad lima , vredan neprespavanih noci-----

-Nikada me nemojte pitati koliko je para ulozeno, jer pare nisu bitne. Ulozeno je mnogo vise ljubavi i truda. Neizmerna zelja i motivacija, uz mnogo odricanja je dovela do toga da Honda CRX stara 25 godina, dobije stari izgled i sjaj 90tih, kakav zasluzuje.

-Kompletno restaturirana od nule. Licno mojih ruku delo, 4 meseca svakodnevnog rada nakon posle (od 17h do kasno u noc, cesto i do jutra). Drugar mi je najvise pomagao, a samo sam farbanje i pripremu prepustio prefesionalcima svog zanata. Komplet rasturena sasija, sve sto nije valjalo je zamenjeno, remontovano, ocisceno i vraceno onako kako je sklopljena u Japanu 1991. godine, svaki sraf na svom mestu bez ikakvih improvizacija i bilo kakvih budzenja.

-Motor je takodje uradjen od nule. Prekontrolisana radilica i ispolirana, zamenjeni lezajevi stabilni i leteci, novi klipovi na prvoj specijali , karike, obrada bloka, kompletna obrada glave vodjice, ventili, gumice...dihtunzi, semerinzi, vodena pumpa, set zupcenja itd...

Sto se tice tuninga motora i poboljsanja performansi samog atomobila uradjeno je sledece:
- Portovanje glave (sirenje usisnih i izduvnih kanala, minimalno naleganje ventila i drugaciji ugloao naleganja)
- Portovanje usisne grane (secena na pola radi lakseg pristupa i sirenja ranera)
- Portovanje usisne klapne (sa 55 na 60mm)
- Skracen menjacm (kratke brzine i kraci prenos na diferencijalu "4.25 FD" )
- Iskubicirana glava i blok, blok obrusen za stepen kompresije 11:1
- Klipnjace izbalansirane, svaka u gram
- Olaksan i izbalansiram zamajac
- Remenica radilice rucne izrade od kovanog aluminiuma (714g) , 4x laksa od fabricke
- Cipovan ECU jos od ranije, ali za standardni setup (problem, ne valja, treba ponovo da se izmapira)
- Swaap kocnica sa Civic iVT-a, rukavci, glavcine, celjusti i diskovi 262mm
- Sileni na ramenima napred i nazad izradjeno od poliuretana
- Sportske opruge i amortizeri


Snaga motora jos nije izmerena, jer motor nije ni zavrsen, citav razvoj su pratili razni problemi, sto zbog lose masinske obrade i nestrucnih ljudi koji rade na istim, sto zbog nekih mojih propusta, a i same izdrzljivosti delova pri velikom obtajima i opterecenjima. Neke probleme sam resio ,ali jos uvek su ostali neki koji ce morati malo da sacekaju. Trenutno najveci problem je izdrzljivost i sama mapa ubrizgavanja u motornom racunaru, koja ovaj setup ne moze nikako da isprati pa samim tim i uvecava postojece probleme. Resenje za ove probleme postoji i dostupno je, nesto je vec prikupljeno i spremno, a dosta toga jos fali i prikuplja se....

-U sledecem postu, okacicu slike kako sada izgleda CRX i poneki detalj u fazi sredjivanja.
 
Poslednja izmena:

pajser9

Member
Hvala, hvala!
ima nesto od snimaka....losiji je kvalitet, ali vidi se ponesto
[video=youtube;PKVcunyUSfA]https://www.youtube.com/watch?v=PKVcunyUSfA[/video]
 

M_M

Active member
Odlično, svaka čast na trudu i rezultatu.

Nigde nisi napisao koji je originalno motor unutra, mada pretpostavljam VTEC B16A1 DOHC od 150ks?

Taj vec sam po sebi kida, naročito na autu od 900-nak kg, pa još kako si ga ti sredio, mora da leti... :)
 

pajser9

Member
Motor je D16A9, dve bregaste, fabrickih 130KS. Zelja je bila B16A2 od 160KS koji sam imao jedno vreme u garazi, ali zbog finansija i loseg posla u tom periodu, nisam uspeo da ga otplatim, morao sam da ga vratim vlasniku.... onda sam se zainatio da ce D serija ici bolje od B i tako se ispostavilo. Dve dobre, zdrave Honde sa B16A2 motorima, sa kojima sam se do sada trkao, nisu mogle da pariraju, izgubile su trku.
Sad me je ovaj motor poprilicno smorio....Pokusacu da izvucem zdravih 180KS iz atmosvere, i to bi onda bio odnos tezine i snage oko 200KS/1t. Ako to uspem, a verujem da mogu, uz ovakvu aerodinamiku menjac, auto bi trebao da ide ludacki. Otom potom, ako to ne bude tako, nesto ce se morati preduzeti, ili neki B16/B18 motor ili turbo.
 
Poslednja izmena:

drfedja

Member
Malo sam posmatrao ovaj video... od 100-160 ti treba po cajgeru oko 10.5 sec, što nije tako loše... svakako imaš više snage nego fabrika (130KS), ali ne mnogo više, max 10%. Pitanje je Honde B serije koje si dobio koliko zaista imaju snage. Često na valjcima izbace manje posle toliko godina i kilometraže, jer sedišta ventila propadaju od obrtaja. Kad uradiš glavu, onda bude sve full.

Izvlačenje "zdravih" 180KS iz 1.6 motora bez turba nije baš lak posao. To je mnogo više nego što sada imaš. Mislim da bi ti za početak trebao bolji menadžment ubrizgavanja, ITB-ovi i prave trkačke bregaste. :) Zdravih 180KS atmosferskih nije lako izvući ni iz 2.0 motora, naročito ne sa stock bregastim. Takođe ne bi bilo loše da je stepen kompresije malo veći. Sa stock klipovima je 9.5:1.
 
Poslednja izmena:

pajser9

Member
11:1 je stepen kompresije.
Snimak bas i nije merodavan, ali nije sad to toliko ni bitno, da ne objasnjavam. U svakom slucaju, auto nema snagu koju bi trebao da ima iz vise razloga, nesto sam vec napisao u prvom postu ove teme, povodom ubrizgavanja i mape. Pored toga, izduvna grana je stock, a Honde su posebno osetljive i ima velikih promena sa ozbiljnim izduvnim granama, pogotovo kada je "raskopan" motor u pitanju. Faza je isto jedan od problema, jer su blok i glava poprilicno bruseni pa se reperi na remenicama bregastih vise ne gadjaju kako treba i tako jos nekih stvari je ostalo nedovrseno, ali ima vremena, bice sve crno na belo. Sve je ovo jos u fazi razvoja i eksperimentisanja
Izvlačenje "zdravih" 180KS iz 1.6 motora bez turba nije baš lak posao
Da je lako, ne bi bilo zanimljivo....ali je moguce i mnogo vise, samo sto mnogo vise i kosta :) Ovo je neka cifra koju mogu da priustim
Turbo...mogao sam to odavno uraditi, ovaj motor na low boostu izbacuje do 200KS, a za low boost nisu potrebne nikakve prepravke sto se tice motora. Fabricki ima dosta nizak stepen kompresije. Do 0.5-0.6 bara boosta, trpi bez problema, a takav turbo se spakuje za 500-600e sto je manje nego do sada ulozeno u N/A
 
Poslednja izmena:

drfedja

Member
11:1 je stepen kompresije.
Snimak bas i nije merodavan, ali nije sad to toliko ni bitno, da ne objasnjavam.
Snimak nije merodavan dok ne ne staviš racelogic. :D S obzirom da si menjao finalni prenosni odnos, verovatno da ti kilometar sat ne pokazuje kako treba...tj. sa kraćim pokazuje da ideš dosta brže nego što je realno.

Negde sam propustio da je povećan stepen kompresije. Da li to trpi standardan benzin od 95 oktana ili je mapom regulisano da ga zalije sa više goriva da bi se sprečilo detonativno sagorevanje (pinking)? Pretpostavljam da mapiranje koje je imao između ostalog i zbog toga ne odgovara.

U svakom slucaju, auto nema snagu koju bi trebao da ima iz vise razloga, nesto sam vec napisao u prvom postu ove teme, povodom ubrizgavanja i mape. Pored toga, izduvna grana je stock, a Honde su posebno osetljive i ima velikih promena sa ozbiljnim izduvnim granama, pogotovo kada je "raskopan" motor u pitanju. Faza je isto jedan od problema, jer su blok i glava poprilicno bruseni pa se reperi na remenicama bregastih vise ne gadjaju kako treba i tako jos nekih stvari je ostalo nedovrseno, ali ima vremena, bice sve crno na belo. Sve je ovo jos u fazi razvoja i eksperimentisanja
Jedino da napravite štelujuću remenicu. To čak i ne bi trebalo da je velika nauka, ali mora da se uradi kako treba.

Da je lako, ne bi bilo zanimljivo....ali je moguce i mnogo vise, samo sto mnogo vise i kosta :) Ovo je neka cifra koju mogu da priustim
Turbo...mogao sam to odavno uraditi, ovaj motor na low boostu izbacuje do 200KS, a za low boost nisu potrebne nikakve prepravke sto se tice motora. Fabricki ima dosta nizak stepen kompresije. Do 0.5-0.6 bara boosta, trpi bez problema, a takav turbo se spakuje za 500-600e sto je manje nego do sada ulozeno u N/A
Poenta priče je što su sa turbom "konji" mnogo jeftiniji, a ume da bude i bolja kriva snage. :) E sad, posebna priča je N/A... brži odziv na gas itd...
 

pajser9

Member
Opusteno, nisi ni mogao da procitas stepen kompresije, jer nije napisan , samo je navedeno da su iskubicirane zapremine, a zatim obruseni glava i blok.
Sat pokazuje tacno, proveren u odnosu na GPS-a (+-2km/h). Bez obzira na skracen prenos, jer je pinjon mehanicki na sajlu direktno na diferencijalu. Koliko se on okrece, okrece se i tocak.
Nema problema sa detonacijama , bas nikakvih. Ali ima problema sa mapom i to ozbiljnih, narocito od kada je stavljena veca klapna i portovana usisna grana tu, mnogo sam izgubio. Sto zbog pada podpritiska u usisnoj grani, sto zbog velike kolicine vazduha ne propracene gorivom. Na niskim obrtajima naliva benzin i smrdi, na srednjim nema obrtnog momenta, a na 6k rpm ima solidnu snagu, ali cim je na punom gasu opet gubi, jer se gusi od vazduha. Na pustanje gasa dobije trenutno ubrzanje i snagu....

Resenje za sve postoji, ali je trenutno motor vracen na stock verziju , dok se sve kockice ne sloze. Bice igranke sa razninm velicinama klapne gasa i merenjem podpritiska u grani, mozda je ova prevelika, regulacijom pritiska goriva, diznama, mapiranjem, stelovanjem ugla bregastih i pretpaljenja.... Stelujuce remenice sam hteo da pravim pa sam odustao...moraju biti lagane zbog inercije, a da ostanu dovoljno cvrste...ako pukne remenica, ode glava u propast. Mnogo je truda ulozeno u nju da bi tek tako rizikovao. Aluminiumske, aftermarket nisu skupe, oko 50e. Vijam i neke malo bolje bregaste, ali na nasim prostorima ih je jako tesko naci. Nesto sam nasao kod nas, e sad videcemo sta i kako, nije nista sigurno.
Za mapiranje su zaduzeni drugari iz Beograda, "IDC Honda". Uspesno rade turbo i N/A Honde za drag i ostala takmicenja. Mapiranje u stvarnom vremenu (real-time), tokom voznje ili na valjcima. ECU i konverzija instalacije za to je vec pripremljena, samo fali drugi razvodnik...moj ne moze da se upari sa tim racunarom, iako sam pokusao to bezbroj puta na razne nacine da prepravim.
To je samo deo posla....nije lako, nije jeftino, treba znanja koje ja jos nemam dovoljno, ali zelja je prevelika da bi se odustalo :) Dobar krug ljudi je oko mene sa kojima saradjujem, pa cemo valjda nesto i napraviti da valja :)
 

drfedja

Member
Opusteno, nisi ni mogao da procitas stepen kompresije, jer nije napisan , samo je navedeno da su iskubicirane zapremine, a zatim obruseni glava i blok.
Sat pokazuje tacno, proveren u odnosu na GPS-a (+-2km/h). Bez obzira na skracen prenos, jer je pinjon mehanicki na sajlu direktno na diferencijalu. Koliko se on okrece, okrece se i tocak.
Nema problema sa detonacijama , bas nikakvih. Ali ima problema sa mapom i to ozbiljnih, narocito od kada je stavljena veca klapna i portovana usisna grana tu, mnogo sam izgubio. Sto zbog pada podpritiska u usisnoj grani, sto zbog velike kolicine vazduha ne propracene gorivom. Na niskim obrtajima naliva benzin i smrdi, na srednjim nema obrtnog momenta, a na 6k rpm ima solidnu snagu, ali cim je na punom gasu opet gubi, jer se gusi od vazduha. Na pustanje gasa dobije trenutno ubrzanje i snagu....
Dešavalo se na nekim automobilima sa kraćim diferencijalima da pokazuje pogrešno brzinu. Danas je to rešeno preko senzora ABS-a i tu nema greške.
Jel ćeš da koristiš standardan Hondin menadžment za ubrizgavanje ili planiraš da ideš na neko "custom" rešenje poput VEMS-a ili Megasquirta ?

Resenje za sve postoji, ali je trenutno motor vracen na stock verziju , dok se sve kockice ne sloze. Bice igranke sa razninm velicinama klapne gasa i merenjem podpritiska u grani, mozda je ova prevelika, regulacijom pritiska goriva, diznama, mapiranjem, stelovanjem ugla bregastih i pretpaljenja.... Stelujuce remenice sam hteo da pravim pa sam odustao...moraju biti lagane zbog inercije, a da ostanu dovoljno cvrste...ako pukne remenica, ode glava u propast. Mnogo je truda ulozeno u nju da bi tek tako rizikovao. Aluminiumske, aftermarket nisu skupe, oko 50e. Vijam i neke malo bolje bregaste, ali na nasim prostorima ih je jako tesko naci. Nesto sam nasao kod nas, e sad videcemo sta i kako, nije nista sigurno.
Za mapiranje su zaduzeni drugari iz Beograda, "IDC Honda". Uspesno rade turbo i N/A Honde za drag i ostala takmicenja. Mapiranje u stvarnom vremenu (real-time), tokom voznje ili na valjcima. ECU i konverzija instalacije za to je vec pripremljena, samo fali drugi razvodnik...moj ne moze da se upari sa tim racunarom, iako sam pokusao to bezbroj puta na razne nacine da prepravim.
To je samo deo posla....nije lako, nije jeftino, treba znanja koje ja jos nemam dovoljno, ali zelja je prevelika da bi se odustalo :) Dobar krug ljudi je oko mene sa kojima saradjujem, pa cemo valjda nesto i napraviti da valja :)
Štelujuće remenice su zakon za to što tebi treba. Tu nema diskusije...ili da se napravi kako treba ili da kupiš aftermarket.
 

pajser9

Member
Hondina struja je cudo.... tacnije, postoje odredjeni modeli OBD1 racunara pravljeni izmedju 1992. i 1996. god koji imaju mogucnosti za ovakve stvari. Nisam elektronicar, ali znam da se pravi drugacije postolje za cip i jos neke prepravke na stampanoj ploci, pa se uz pomoc odgovarajuce opreme, dobija prustup podesavanjima ECU-a u realnom vremenu...znaci ne mora da se skida cip svaki put i ucitava ,nego se izmedju ECU-a i motora postavlja skretnica za laptop i ucitavaju se i menjaju parametri u realnom vremenu tokom voznje.
Sto se tice te struje, na 250KS i 1bar busta kod drugara radi sve bez problema. Kazu da sa standard strujom moze i mnogo vise. Ali za neke ozbiljnije stvari za Hondu se uglavnom koristi "HONDATA"
 
Poslednja izmena:

drfedja

Member
A šta misliš o izradi aplikacije za praćenje parametara motora preko Android tableta, telefona itd... ? Znam da postoji nešto slično već, ali moglo bi da se napravi malo bolje. :) Razgovarao sam sa nekim ljudima, baš u vezi Honde, postoji API koji služi za OBD komunikaciju, pa sam razmišljao da se napravi projekat u kojem bi se preko softvera na tabletu, multimediji itd... moglo očitavati mnogo različitih parametara.
 

pajser9

Member
Postoji aplikacija, drugar je ima na tabletu uklopljenom u konzolu jedne turbo honde....dashboard.... tempratura, obrtaji, brzina, ubrzanje, napon itd
Ali satici sa kazaljkama imaju poseban smek :) Volim da ih vidim i nikad ne bi stavio ni digitalnu kontrolnu tablu, sto je trend u svetu ..u starije Honde ugradjuju sat od Honde S2000
 
Poslednja izmena:
Vrh