Suzuki SX4 1.6 VVT 4WD

Misha

New member
Drugari red je da Vam predstavim SX4 1.6 VVT 4WD.

Posle silnih testiranja i potrage za novim ljubimcem,pala je odluka na Suzuki SX4 1.6 GS 4WD. Nasa zelja je bila da kupimo crossover jer nam se taj segment vozila jako svidja.
Qashqai i Yeti su bili moj prvi izbor ali pomenuti paketi opreme i motorizacija se nisu uklapali u nase finansije. S obzirom da ce novi automobil uglavnom voziti moja supruga,gledali smo sta se njoj najvise svidja i odgovara a glavni uslov je bio da je kompaktan i lak za upravljanje i parkiranje. Posle silnih konsultacija sa drugarima ali vlasnicima iz crossover segmenta,prelomio sam da novi automobil definitivno mora biti 4x4. Kao sto rece moj drugar,SUV bez 4x4 je kao kafa bez kofeina, kao pivo bez alkohola...

Sam segment crossovera me jako privlaci a da nisam jedini koji tako misli,pokazaju prodajni rezultati u celom svetu. Sve se vise ljudi odlucuje za kupovinu istih. Da li je presudan klirens,bolji pogled na put i saobracaj ili se vozaci i putnici osecaju bezbednije,ne znam. Sto se tice varijabilnosti kabine,ona je meni presudna. Imam dvoje male dece i psa. Uvek treba nesto preneti,spakovati puno stvari a opet je kompaktan. Nisam ja neko ko stalno prenosi kabastu robu,ali treba mi 3-4 puta godisnje. Ne treba zaboraviti da pripada C segmentu,te da spada u kopaktne crossovere. To potvrdjuje duzina od 4150mm,sirina 1755mm,visina 1620mm i medjuosovinski razmak od 2500mm pa ne treba ocekivati cuda u kabini,te ponudu samog prostora.

SX4 je na trzistu od kraja 2006.i prelezao je sve decije bolesti,cena je vise nego korektna a redovno odrzavanje je povoljno. Motor je pogonjen lancem za koji kazu da nije potrebna zamena,znaci sve se svodi na zamenu ulja i filtera. Klirens iznosi prilicnih 19 cm,u verziji 4x4. Ako uzmemo da jedan Land Cruiser ima 21cm,mislim da je sasvim dovoljno za manje off roud avanture,odlazak na vikendicu i silazak na divlje plaze prelepe Sitonije i Tasosa.
Citao sam po internetu i zapazio,da je velika vecina vlasnika prezadovoljna sa SX4. Gledao sam puno video klipova i stvarno skoro pa svuda moze da prodje (mislim na crossover segment). Kao jednu od mana SX4 nalazim u prednjem prepustu,pa su off roud avanture malo ogranicene. Druga mana mu je mali gepek,koji je samo dovoljan za svakodnevne potrebe. Za letovanje i zimovanje obavezan je krovni kofer. Razmisljam o ugradnji bull bara ali prva investicija ce definitivno biti Thule nosaci i kofer. Sto se tice zastite od kradje,ne planiram nista osim kaska.

Dilemu sam imao izmedju SX4 1.6 GS 4x4 za 13.590e i GLX 4x4 za 12.590e.Razlika u opremi u korist GS paketa je :
1.ESP
2.automatska klima
3.zadnji podizaci stakla
4.zatamnjena zadnja stakla
5.pametni kljuc

Mislim da razliku od 1000e vredi doplatiti iz razloga sto se dobija puno opreme za pomenuti novac. Meni licno je najbitniji ESP ali na zalost on se ne moze doplati,vec ide samo u GS paketu. Posto ni u najacem paketu nema naslona za ruku,morao sam ga doplatiti 160e.

Motor: 1.6 VVT (120 ks)
Vrsta motora
Norma za zastitu okoline Euro 5
Emisija CO2(g/km) 149
Benzin DOHC
Tip motora M16A VVT
Distribucija goriva MPI
Broj cilindara 4
Broj ventila 16
Zapremina (ccm) 1586
Prečnik / hod cilindra (mm) 78.0 x 83.0
Stepen kompresije 11 : 1
Max snaga / broj obrtaja kW(KS) / (min-¹) 88(120)/6000
Max obrtni moment / broj obrtaja (Nm) / (min-¹) 156/4400
Masa praznog vozila (kg) 1255-1300
Max dozvoljena masa (kg) 1685
Dimenzije
Vrata 5
Dužina (mm) 4150
Širina (mm) 1755
Visina (mm) 1605
Međuosovinsko rastojanje (mm) 2500
Klirens (mm) 190
Poluprečnik kruga okretanja (m) 5.3
Zapremina prtljažnika (l) 300(625)
Dimenzije pneumatika 205/60R16
Performanse
Maksimalna brzina (km/h) 175
Ubrzanje 0–100 km/h (s) 11.5
Potrošnja goriva
U gradu (l/100km) 8.2
Izvan grada (l/100km) 5.5
Prosečno (l/100km) 6.5
Zapremina rezervoara (l) 50

SX4 1.6 VVT ( 120 ks ) GS 4WD
OPREMA:
• automatski klima uređaj
• izbor pogona 2WD,4WD Auto,4WD Lock
• aluminijumski naplatci 16”
• radio CD MP3/WMA sa 9 zvučnika
• putni kompjuter
• elektro servo uređaj
• multifunkcionalni kožni volan
• ABS sa EBD
• ESP i TC
• 6 vazdušnih jastuka
• svetla za maglu
• grejanje prednjih sedišta
• daljinsko otključavanje
• pametni ključ(otključavanje i pokretanje vozila)
• volan i sedište vozača podesivi po visini
• kodirani ključ sa imobilajzerom
• elektro podizači svih prozora
• elektro podesivi retrovizori sa grejačima
• krovne šine
• bočni molderi
• zatamnjena zadnja stakla
• polen filter

Prvi utisci su odlicni,ono sto se meni jako svidja je lak ulazak i izlazak iz kabine. Kabina je prilicno prostrana i dovoljna za smestaj 4 odrasle osobe. Pozicija za volanom je izvrsna,preglednost u saobracaju je vise nego dobra. Autom.klima odlicno radi svoj posao i brzo rashladi kabinu. Kvalitet materijala u kabini je dobar,jedinu zamerku imam na donji deo vrata koji je u svetlo sivoj boji,da je crn bilo bi mnogo lepse. Odusevila me upravljivost SX4 koji ide kao po sinama i dobro drzi u krivinama. Prvi put u zivotu jedva cekam da padne prvi sneg,da isprobam 4x4. Posle price sa momcima iz servisa dosao sam do sledecih informacija. Pogon 4x4 zahteva zamenu ulja u zadnjem dif.na 60.000km. U servisu kazu da do sada nisu imali problema sa pomenutim pogonom. Preporuka je da se svakodnevno vozi u 2WD rezimu,jedino kada pada kisa i sneg treba prebaciti u AUTO rezim. Samo u krajnje rizicnim situacijama kao sto je dubok sneg,polazak sa ne rasciscenog parkinga koristiti LOCK,koji se automatski prebacuje u AUTO rezim kada se predje brzina od 60km/h.

Potrosnja se krece u granicama koje je propisala fabrika,prosecna gradska potrosnja je oko 8,0 lit.
Prilikom dolaska iz BG za NS na autoputu mi je trosio 7,1 u 5.na 120-130km/h sa ukljucenom klimom.
Zamerki imam nekoliko. Prva je isuvise mali unutrasnji retrovizor,za razliku od spoljnih koji su ogromni i veoma pregledni. Druga zamerka je to sto nisu osvetljeni svi prekidaci za prozore na vozacevim vratima vec samo dugme za vozacki prozor koje ima AUTO rezim samo na dole a treca mana je nedostatak tempomata.

SX4 1.6 GS 4WD sam platio 13.590e a pritom dobio sam gratis zadnje park senzore u boji,metalik boju,montazu naslona za ruku i placanje po srednjem kursu. Definitivno je best buy za pomenuti iznos u svom segmentu.

Ne zamerite zbog copy/paste sa drugog foruma. SX4 je sada na oko 18.000km,prosečna potrošnja po bordu (isključivo gradske vožnje) iznosi 7,4 litre. Na autoputu do 100km/h iznosi 6,2 litre a na 120km/h 7,4. U međuvremenu uradjen je prvi redovan servis a uskoro sledi montaža zimskog seta guma. Toliko za sada.:RpS_laugh:

Poslednja izmena:

Joca

Moderator
Mišo, imaš pravu stvar. Da te dugo služi i mnogo km da predješ... :pivo
6. slika sitonija?

Bajker

New member
Cekamo pravu zimu i dubok sneg da Zuki pokaze šta zna i ume sa 4x4 pogonom, uzdravlje ga koristio Mišo:RpS_thumbsup:

Misha

New member
Danas je sat okrenuo 18000km a prosecna potrosnja je postignuta na relaciji NS-Ratkovo,postujuci ogranicenja. Sledece nedelje montiram zimski set tockova i sa velikim zadovoljstvom cekam prvi sneg. :D

Misha

New member
U petak silazim u podzemnu garazu TC Merkator a ispred mene ide Passat koji naglo skrece bez migavca i staje. Lagano ga obilazim i gledam pravo da li ima slobodnog mesta za parkiranje,kad odjednom cujem tup udarac i lomljavu sa moje prednje desne strane. Covek iz Passata je naglo otvorio vrata dok sam ja prolazio pored njega. Vrata su zakacila prednju desnu gumu,felnu,desno krilo i branik. Izleteo sam iz auta,on je odmah poceo da se izvinjava,dok mu je cerka vristala. Video sam da nije povredjena,kao ni njen otac. U tom momentu prilazi mi sa desne strane neka zena i grli me ?! Kaze da joj je zao sto se ovako vidimo. Tek posle par sekundi prepoznajem da je to bivsa vaspitacica od mog sina. Pozvali smo policiju koja je napravila zapisnik,covek mi se jos nekoliko puta izvinuo a zatim smo se razisli. Danas sam isao u osiguravajucu kucu na procenu stete,koja iznosi 200.000 din. Dobio sam zamenu fara,krila,blatobrana i gume.

M_M

Active member
Tja, dešava se... :(

Kad se čovek malo ohladi, shvati da ustvari to nije baš toliko strašno, bitno je da nema povređenih.

Space

Starosedelac
Urednik
Dobro je da se nije desilo ništa strašnije. :( Far, krilo,blatobran i guma - 200 000 RSD - bratić pa ovo kao na Ferrariju da su menjali, da li si sigran da nije i vezni lim pukao zajedno sa farom?

Misha

New member
Taj iznos su izracunali u u osiguravajucoj kuci. Koliko sam video vezni lim nije puko,videcemo kada ga prime u servis mozda bude i dopuna zapisnika.

Misha

New member
U subotu sam oterao SX4 na popravku,receno mi je da ce biti gotov do cetvrtka. Prilikom odlaska za BG sat je okrenuo 20.000km.

Jedna slika iz decembra kada je pao prvi sneg,steta sto se tako kratko zadrzao..

M_M

Active member
Izgleda da su vlasnici većine 4wd vozila (uz decu naravno) jedini tužni kada sneg krene da se topi... ;)

Misha

New member
U subotu sam preuzeo SX4 iz ES i prilicno sam zadovoljan kako je ofarban. Sve je lepo uklopljeno,zazori su dobri a boju su potrefili tako da nema razlike u odnosu na staru. Stari branik i far su mi spakovali u gepek. Bajker je bio pravi domacin i ovom prilikom se jos jednom zahvaljujem na gostoprimstvu. :pivo:
Danas sam pocastio autic sa Osram Cool Blue Hyper sijalicama,mnogo mi lepse sijaju od obicnih Cool Blue. :palcevi

Vrh