Sportski filteri za vazduh

YUgisa

Member
Mislim da ne moze automobilski forum da postoji bez ovakve teme, pa sam otvorio temu :RpS_w00t:

Naravno svi znamo da daju 50ks i da ih je najbolje ugraditi na skuter jer je tu najveci efekat, zamislite kad imate skuter sa 1ks i dodate 50 :RpS_flapper:

No salu na stranu, sad ozbiljno. Da napisem neka moja misljenja i zapazanja pa neka se ostali nadovezu sa svojim zapzanjima, iskustvima i misljenjima ;)

Pre svega povecanje snage. Proizvodjaci hoce da se hvale povecanjima snage od 10-15-20% ali u praksi na fabrickim motorima to najcesce bude od 0 do 3% (sa naglaskom na nulu!), na nekima do 5% i jos redje do 10% vise snage i to najcesce na motorima gde se menja kompletno ceo usis sa filterom do leptira i pod uslovom da je taj motor imao reducir u usisu (obicno pre filtera, popularno kod PSA grupacije i neke Honde sam cuo da imaju, verovatno imaju jos neki proizvodjaci a da ja nisam cuo). Inace ti reduciri se ugradjuju zbog smanjenja buke, potrosnje (kroz smanjenje snage), ekologije i pomeranja tacke maksimalnog momenta u nize obrtaje (za par stotina obrtaja).

Sto usustini znaci da ako dobijete snagu, velika je verovatnoca da se to desilo zbog izmene kompletnog usisa nego samo zbog zamene filtera pa iz ove price pogotovo ispadaju gubitnici panelni filteri.

Najbitnije kod igranja sa usisom je dovod hladnog vazduha, tj da motor uvlaci vazduh koji je sto nize temperature jer je takav vazduh gusci pa sadrzi vise kisonika koji omogucava sagorevanje vece kolicine goriva sto na kraju ima posledicu vecu snagu. Tako da za sve oni koje stave da im filter uvlaci vazduh iz motornog prostora (vidjao sam i da stave "pecurke" iznad auspuha) velika je verovatnoca da ce imati manje snage, a ne da ocekuju povecanje.

Naravno hladan vazduh moze da se dovede ili da se poboljsa i uz koriscenje fabrickog filtera, ali posto ti filteri su obicno papirni, problem moze da nastane pri kisi kada moze da strada papirni filter od prevelike vlage. Na sta paze proizvodjaci vozila pa su cesto vrlo male surlice preko kojih uvlace vazduh jer su skrivene u masci i slicno sto opet moze malo da ogranici snagu.

Takodje mozete videti da cesto ljudi tvrde kako neka "pecurka" filter idu samo do neke zappremine, tj da su preveliki za odredjenu kubikazu, filter moze da bude samo premali, nikako preveliki. Jer mozda filter omogucava motoru da provuce 4l vazduha ali to nista ne znaci ako motor sa svojim ostatkom usisa, kanalima u glavi, ventilima, bregastom i ostalim delovima uvlaci svega 2l... Tako da pri odabiru sportskog filtera, treba gledati da on bude velicine kao fabricki ili veci po povrsini.

Za kraj, sem ako niste vlasnik jedan od retkih modela vozila gde su ogromna povecanja snage usled uklanjanja tih reducira (trenutno mi pada na pamet Peugeot 106/206/Citroen Saxo sa 1.1 motorima), dobitke ce te tesko osetiti u voznji, ta je razlika odprilike kao razlika izmedju toga kad vozite vas fabricki auto usred toplog letnjeg dana i onda tokom hladne noci... Ako osetite tu razliku u funkcionisanju motora, onda ce te osetiti i razliku u prepravljenom usisu sa dovodom hladnog vazduha... Naravno buka je druga stvar i auto se zaista cini da mnogo bolje :D

Ovo sam napisao iz nekog mog iskustva sa Yugom a i gladanja dosta testova sa merenjem snage i uticajem usisa na to. Takodje iako kod nas mnogi preferiraju K&N filtere, moram reci da po mnogim testiranjima su oni medju najlosijima, kvalitetom se obicno izdvajaju BMC i APEXi filteri. Bio je jedan jako odlican sajt sa mnogim tipovima testova, ali na zalost vise nije dostupan pa ne mogu da stavim link.

Evo jos neka testiranja povecanja snage:
[video=youtube_share;PAIxeQUSg-Q]http://youtu.be/PAIxeQUSg-Q[/video]
[video=youtube_share;gCi2yo4UqPI]http://youtu.be/gCi2yo4UqPI[/video]

Naravno govorimo o fabrickim motorima, za motore koji su modifikovani ozbiljnije, vrlo lako moze da se desi da fabricki filter i usis budu usko grlo i da njihovom zamenom se moze drasticnije povecati snaga. Ali na fabrickim automobilima jednostavno oni cine jako, jako malo usko grlo i vise je bazirano na tim reducirima u usisu nego u samom materijalu filtera.
 

Dougy

New member
Licno mislim da je cisto bacanje para ako je plan da se postavi na standardni motor. Licno sam isprobavao nekoliko vrsta na nekoliko automobila vece zapremine i nisam apsolutno video nikakvu promenu u odnosu na standardni filter.
 

M_M

Active member
Ako na čistu fabriku ugrađujete neki aftermarket filter, dobici su nikakvi ili beznačajni. Da bi se dobila neka razlika mora se menjati mapa, tj. sa povećanjem dotoka vazduha da se poveća i dotok goriva kako bi se dobila dodatna snaga, jer vazduh sam po sebi ne dodaje snagu, zar ne? Čak i onda, možete očekivati 2-5% snage maksimalno. Naravno, ako se pritom dodaje još i interkuler i menja usisna grana, dobici mogu biti mnogo veći...
 

Space

Starosedelac
Urednik
Relano sad idemo daleko od tebe :) Da bi uspeo ceo proces, pored filtera treba ti modifikovana izduvna, izduv, remap itd. Bilo kako bilo u tom slučaju već idmeo ka diskusiji koja vodi do čiptuninga za šta ćemo danas otvoriti neku novu temu (ako me neko već ne preduhitri) :D . Ubacivanjem visoko protočnog filtera, dobija se pre svega na zvuku. Lepa kombinacija zvuka, recimo kod turbo benzinaca je i blow off ventil, tj. u kombinaciji sa aftermaket filterom dobija je znatno bolji zvuk. Povećanje performansi hmmm nisam nešto ubeđen u teoriju, ali iz ličnog iskustva mogu reći da kod pojedinih motora gas lakše "pada na patos" i stiče se utisak da auto bolje reaguje.
 

M_M

Active member
Grešiš, ovaj grešiš silno sine... :) Ubacivanjem visoko protočnog filtera NE dobija se na zvuku OSIM ako je taj visoko protočni filter "pečurka". Koliko mi je poznato, samo "pečurke" daju taj lep zvuk...
 

FILIP-M3

New member
Ciste nebuloze i bacanje para na gluposti od filtera,auto sa 200hp ce ici isto sa ili bez ovog filtera,budimo realni....
to sto ljudi na jugice nabace taj filter,pa bla bla bla i istripuju se da su dobili snagu od vazduha (bez uvrede ko vozi jugo) samo kazem kod njih sam najvise vidjao to
 

YUgisa

Member
Ciste nebuloze i bacanje para na gluposti od filtera,auto sa 200hp ce ici isto sa ili bez ovog filtera,budimo realni....
to sto ljudi na jugice nabace taj filter,pa bla bla bla i istripuju se da su dobili snagu od vazduha (bez uvrede ko vozi jugo) samo kazem kod njih sam najvise vidjao to
Pa bez uvrede, ali ovo je cisto nepotrebno prozivanje jer realno u mnogim markama vozila je to isto vrlo zastupljeno, kao npr Honda, BMW, Fiat, Alfa Romeo, VW (redosled je baziran samo na prostom prisecanju imena marki, NE na zastupljenosti, prvi vise, ostali manje...)... Siguran sam da bih za opkladu mogao da ti nadjem od svake marke vise primera nego ti za Zastavu i to ograniceno samo na Srbiju... Ne kazem da nema onih koji su stavili jer su mislili da ce dobiti 20ks ali smeta to prozivanje vlasnika Zastava odmah u startu kada nema uopste opravdanog razloga za to...

Sigurno polovina Zastava, ako ne i vise od toga koje sam ja video su imale vanstandardni karburator gde fizicki nije moguce ugraditi fabricko kuciste sa fabrickim filterom pa su ljudi bili primorani na ugradnju nekog sportskog filtera posto se cesto desava da ili lupa u haubu ako je vertikalac ili zauzme sav prostor za ventilaciju ako je horizontalac. Licno i ja ga imam, iako nemam karburator nego ubrizgavanje, stavio sam ga jer me sportski filter izasao 1500din a papirni filter je 800-900din i sto sam ja hteo da napravim dotok hladnog vazduha bolji nego fabricki, posto je fabricki samo surlica od 40mm a leptir je 45 a u planu je 51mm sto bi bilo svakako usko grlo, a da bih napravio takav dovod nisam mogao nikako da uklopim zadrzavanje fabrickog filtera...

Ovako je kod mene:



Hermeticki zatvorena kutija sa dovodom direktno iz maske.
 

Viper

Member
Takav ima i ja, probao sam ga na Alfi sa 2.5V6 motorom mogu ti reci da je imala mnogo bolji odziva na gas i naravno zvuk je bio odlican, sada stoji i skuplja prasinu jer nemam odgovarajucu cev da bih ga isprobao na ovoj Alfi koju sada vozim.
Ubacivanjem u kuciste starog filtera si ga ubio kao zeca, nema tu mnogo poboljsanja, samo kad je napolju onda je bolje, probaj da napravis cev i da postavis filter iza maske bice mnogo bolje.

Evo da cujes kako zvuci pecurka na V6 :)

[video=youtube;zRqKyZ5j1gM]http://www.youtube.com/watch?v=zRqKyZ5j1gM[/video]

[video=youtube;Ivm3PH6n7Ow]http://www.youtube.com/watch?v=Ivm3PH6n7Ow[/video]
 
Poslednja izmena:

Space

Starosedelac
Urednik
Dodao bih i izvođenje u "hladnu sredinu" tj. mogućnost postavljanja na prednji branik ili ispod toča, tj. što dalje od epicentra toplote motora.
Recimo ako bi izvodio samo cev za dotok vazduka ovaj filter mi je keva, i ako ne radi na svim kolima posao (na Cliu RS je čak degradirao performanse).

K&N APOLLO
 

elMaestro

New member
Ponajvise zavisi od pozicije filtera pod haubom.
A ima i dosta automobila kod kojih i ne moze bas svaki filter da se stavi, tj. nema mesta. :D Znam za Clio 3 RS i jos neke HH-eve da je bas j***** sa prostorom ispod haube, pa se onda za bilo sta ozbiljnije pravi reorganizacija pod haubom. :D Englezi su na vrhuncu sa tim HH projektima.
 

MAD SERB

New member
Ugradnja KN filtera ima smisla tek kada se odrade neke izmene na motoru (remap, izduv,dizne,turbina,itd) tek tada ima smisla kupiti ga i iskoristiti to što bolje i više propušta vazduh. Ovako se dobije samo bolji zvuk i ništa više, treba napomenuti da se kod nekih automobila sportski zvuk dobija jednostavnim vadjenjem filtera za vazduh (ovo ne 'pali' kod svakog auta jer neki automobili počnu da 'stucaju').Treba voditi računa prilikom kupovine jer je danas mnogo firmi koje prave filtere nalik KN ovim ali im je kvalitet katastrofa samim tim rizikuje se da u motor zajedno sa vazduhom stigne i prašina i ko zna šta sve još pa postoji opasnost da posle izvesnog vremena ugradnjom sportskog filtera ostetimo motor
 
Poslednja izmena:

Rapture

New member
Ako može netko iskusniji reći gdje bi to najbolje bilo montirati kod mene, ako budem odlučio ugraditi, hvala.

 

Joca

Moderator
Teško baš sa slike da se vidi najbolje mesto za montažu.
1. Gledaj samo da je udaljen od izvora toplote (auspuh).
2. Isto obrati pažnju da dotok svežeg vazduha ima što manje prepreka.

from Tapatalk
 

Joca

Moderator
Postoji solucija da kupi K&N istih dimenzija kao fabrički filter, i ništa da ne dira.
Jedna od opcija...

from Tapatalk
 
Vrh