Anketa: Ko pravi najbolje automobile?

AUTOBLOGER

Moderator

Verujemo da među našim čitaocima ima dosta onih koji su promenili bar jedan automobil. Shodno tome hoćemo da napravimo jednogodišnje istraživanje, na konto kojeg ćemo utvrditi čije poverenje imaju kupci automobila u Srbiji i regionu, bilo da su nova ili polovna vozila u pitanju.

Gledajte da kvalitet izrade, pouzdanost u radu, dugovečnost, udobnost, agilnost, upravljivost, cena itd budu neke od stavki koje će uticati na donošenje vaše odluke. Ukoliko imate potrebu da ostavite komentar, molim Vas to i učinite u donjem delu ovog artikla. Imate pravo da ostavite čak 3 glasa. Neka glasanje počne.

...

[HR][/HR]Ceo tekst pročitajte na SAJTU AUTOMOBILI

Space

Starosedelac
Urednik
Nisam vozio kineze i svedjane. Od Japanca vozio sam Hondu Jazz i Mazdu 3, i veoma su pouzdani bili, ali ako gledam na sveobuhvatan dojam, nemci su po meni za nijansu ispred.

Goran

New member
Promenio sam dosta marki i modela pa mislim da mogu objektivno da procenim.Imao sam Pezoe,Fiate,Opele,Fordove,VW,BMW,Reno i onda slucajno kupio Nissan Sunny.Posle toga neke Mazde,Toyote,Subaru i Mitsubishi.Vozim auto 3 meseca i prodam jer volim da menjam kola ali imam 4 auta u kući koja nisu na prodaju.To su Nissan Sunny 2.0d,Nissan Primera 2.0b,Subaru Legacy 2.2 i BMW 730 iA e32.
Moj glas Japancima!

matori

New member
Imam drugara koji radi u VW-u i kad sedne u moju Toyotu Uvek je hvali. Kaže da nijedan VW ne izgleda ko japanac. Sav izlizan iznutra,plastike pobelele, balavi motori i slične priče. A kad sam dobijao Minija u zamenu za Yarisa , rekao sam da ga ne bi za dva minija dao kada sam ga provozao. Posle mi je taj drugar rekao da bi mi u lice rekao da sam konj da sam to uradio. NJegova žena dobila od firme novog Golfa GTI i za 4 meseca bila 10 puta na servisu. Navozao sam se i Mečki i BMW-a , VW-a, Talijana, Francuza ,ali jedini auto s kojim nikad nisam imao problem uz Japance koje sam imao (Suny, Almera, Yaris) je bio Saab 93. Nemci su mnogo pali sa kvalitetom. Lično, ja ih više ni ne gledam kada kupujem auto. I podatak Nemačkog ADAC-a iz pretprošle godine da je najpouzdanija marka Hyundai! Imam prijatelje koji voze Hyundai i samo reči hvale čujem. Korejanci su u samom vrhu kvalitete sigurno!

Space

Starosedelac
Urednik
Nekako mi ne ide kad Mercedes i BMW poredite sa Francuzima itd. Većina je vozila izakane polovnjake jer su skuplji od bolje očuvanih drugih brendova i na konto toga donosi se zaključak.

matori

New member
\"Space:\" je napisao(la):
Nekako mi ne ide kad Mercedes i BMW poredite sa Francuzima itd. Većina je vozila izakane polovnjake jer su skuplji od bolje očuvanih drugih brendova i na konto toga donosi se zaključak.
Mečka mi je bila 6 godina stara, a BMW 4 godine star. To nisu iznjakani auti. Da su zadovoljavali ne bih prelazio na druge marke. Drugar mi je sad uzeo BMW star 5 godina, vozio ga 20 dana i rikne set kvačila 750 eura. Popravi to i posle 10 dana rikne turbina 1800 eura. Auto prešao blizu 200 000. Moj gazda kupio nov Mercedes E klase i posle 60 000 riknula pumpa za gorivo. Šurak ima audi Q7 i riknula mu turbina koju je preko veze uz zamenu završio za 1600 eura. Znači, katastrofa kvarovi ,a o održavanju da ne pričam, sume astronomske. Nissan Sunny do prodaje mi je prešao 270 000 i za to vreme samo jednom promenjen zupčasti kaiš. Nissan Almera mi je prešla 170 000 sa redovnim servisima na 10 000 koji su koštali oko 70 eura jer ima lanac, bez i jednog kvara. Yaris mi je za 200 000 imao samo jedan kvat i to popravljen u servisu japanskih vozila za 2 000 dinara, prljav vvt-i ventil. Pričam iz iskustva jer sam se navozao auta i prešao more km. \'89. sam počeo vozati matorov Golf 1 sa 1100ccm koji je prešao 400 000 bez kvara i to je bio strašno kvalitetan auto. Kažem iz iskustva. Da pričam šta sam pročitao na netu onda bi tvrdio da Q7 troši nekih 7litara na 100km, a iz iskustva kažem da ko ga spusti ispod 13l na 100km taj je car. Naravno da valja svaki novi auto pa i nemački, ali tvrdim da živi na staroj slavi i da nije ni blizu nijedan nemački brend onome što je nekad bio. Keva još ima Mečku 123 koja je prešla 800 000 km, a danas znate koliko prelaze. Japan i Korea su po kvalitetu vrh , to i sami Nemci priznaju. http://vesti.mojauto.rs/Aktuelne-vesti/528310/Ko-pravi-najpouzdanije-automobile

matori

New member
Jedan interesantan podatak. Pošto idem po Street Race takmičenjima jer sam stari zaljubljenik tako sam slučajno naleteo na ljude iz drift kluba iz Rijeke koji su kupili Nissan Silviju za takmičenje i driftu, a kasnije su bili i na TV-u sa istom pričom. Na autu koji im služi za drift natjecanja, imali su prvi kvar na 170 000 km, otišao set kvačila. To je kvalitet.

aco

New member
Poenta su sto oni koji voze japance prethodno vozili nemce i ostalo, i znaju da su japanci najbolji.

Oni koji vole nemce uglavnom nisu probali japance pa i nemogu biti merodavni za glasanje.

S obzirom na procentualni odnos nemaca i japanaca na nasim putevima, rezultat je ocekivan.

milosabs

New member
Drug koji je direktor u Kontinentalu ( prave table za fiat,mecku,hyundai) kaze kvalitet je sledeci:mecka,audi,bmw,vw ali kaze da najrigoroznije kontrole kvaliteta ima upravo mecka.I zato se kaze mecka je mecka.

Nikoloski

New member
Mozda nisam merodvan za novija vozila, ali po pitanju starijih promenio sam ih nekoliko, i ne mogu da se odlucim da li da dam glas nemcima ili japancina. Auto sa kojim nikad nisam imao problema, i koji je jako ekonomican je mazda 323 1.6 '91. Osim redovnog odrzavanja za 2 godine ni jedan jedini kvar. Ali i nemci ne zaostaju. Kod njih prednost dajem dizajnu, i uvek su nekako ispred vremena. Moja mucenica od Vectre koja je takodje '91 je vec 3 godine kod mene, ima 390 i kusur hiljada km na satu, i nikad nista nije radjeno oko motora. Retko koji noviji auto moze da se pohvali tako nekim razultatom.

M_M

Active member
Vozio sam i "sve nacionalnosti", i iskreno, teško je reći šta je najbolje, jer zavisi od kriterijuma i prioriteta. U poslednje vreme, manje više svi proizvođači konvergiraju, ispravljajući svoje slabe tačke. Tako npr. francuzi napreduju po performansama, Nemci po udobnosti, Japanci po pitanju dizel motora itd...

Za mene lično, još uvek na prvom mestu su Nemci, a tik iza njih Japanci, koji nažalost i dan danas muče muku da naprave dobar automatski menjač i dobar dizel motor (u poslednje vreme koliko-toliko Honda 1.6d je recimo ok).

Od Nemaca, prosto ne znam kome da dam prednost, Mečki, Audiju ili BMW-u, svaki je za nijansu u nečemu bolji od onog drugog.

hari

New member
promeno sam oko 100 automobila,iz mog iskustva nemci su mi najbolji,verovatno zbog svoje kvalitete a posebno je na prvom mestu AUDI:

drfedja

Member
Potpuno se slažem sa ovom konstatacijom. Kupe npr. VW ili Audi koji je prešao 800.000 iz Italije uvežen za neke bedne pare tamo kupljen i onda počinje igranka bez prestanka. Ruku na srce, Japanski automobili važe za veoma pouzdane izuzev bezveznih turbodizela, od kojih je skoro svaki evropski bolji. Ono što je provereno kada su u pitanju Japanski automobili su atmosferski benzinci. Npr. jedna Honda Accord 2.0 je veoma pouzdano vozilo, ali i manji benzinci takođe. Isto važi i za Toyotu. Ono što ne ide na ruku Japanskim vozilima je kvalitet limarije, plastika, završna obrada koja je kod Nemačih vozila za klasu ispred. To naročito važi za Mazde koje su poznati truleksi, čak i novija godišta umeju propisno da istrule.

Kada su Nemački automobili u pitanju, opet sve zavisi od modela do modela. Neki modeli i motori su provereno pouzdani, trajni i imaju dobre performanse i potrošnju, dok opet neki nisu vredni pomena. Ako gledamo apsolutno, ko ume i može da napravi najbolji automobil... naravno Nemačka autoindustrija. Da li je svaki "nemac" dobar izbor? Svakako nije.

R_U_S

New member
Evo šta kaže jedan kolega sa flcs foruma (nadimak mu je totti i trguje automobilima, zna o čemu priča):
Korejanci i japanci rade i savršeno vrše posao. Ali... Koža u Santa Fe-u i Hondi Accord (npr) na pravih 100.000 km izgleda kao koža u BMW-u i Mečki sa 500.000 km. Ili u Opelu sa 300.000 km.
Dosta mi ih je prošlo kroz ruke i to je pravilo kod svih. Naravno, nekom su ove stvari nebitne, kao i raznorazni prekidači koji su nepromenjeni poslednjih 20 godina, ali mene lično ničim posebno "ne greju"...
Po meni je mazda sramota za japansku auto industriju. Kako može auto 2004 godište da bude truo odozdo kao dulek?
Evo na primer BMW 520 E34, 92 ili 93-će, vožen u Sankt Peterburgu dugo vremena: https://www.youtube.com/watch?x-yt-cl=84924572&v=NEE9BAyBomo&feature=player_detailpage&x-yt-ts=1422411861#t=582
A evo i Mazde 3 2004 godište, takođe se vozi u Sankt Peterburgu https://www.youtube.com/watch?v=_0vyMsfpkZU&x-yt-cl=84924572&x-yt-ts=1422411861&feature=player_detailpage#t=1202
Inače obožavam da gledam ovog lika. Uskoro će predstaviti trulekse od mazdi i ford fokus novijih godišta. Ah da, to je taj čuveni japanski kvalitet.
Evo našao sam Feđine fotke iz decembra 2011:
Mazda definitivno važi za jedan od najgorih Japanskih truleksa. Danas, nakon susreta sa Mazdom 323 hatchback, 2002. godište, prosto za nevericu je ono što sam video i naravno slikao.

Da... rupa je dovoljna da prodje moja ruka. Sigurno se pitate kako blato ne ulazi unutra. Blatobran je zaštićen plastičnim potkrilom, a pored toga, auto je razvalina...

Ovo znači da Japanski automobil nije svemirski brod, zapravo, svaki Italijan i Francuz su bolji od ovoga. Ako pustimo statistike i švapske studije o pouzdanosti, koje u našim uslovima nemaju veze s mozgom i ako uzmemo u obzir šta je ovo, shvatićemo da ako je auto Japanaske ili Nemačke proizvodnje, ne mora biti izuzetan. Mnogo je bitnije da je očuvan. Bez obzira na sve, Mazda je inače poznata po lošijoj limariji. Ovaj auto je sigurno bio truo i pre dve-tri godine, a verovatno je i loše održavan, a bio je i udaran, ali opet, to nije razlog da noseći delovi i zadnji koš budu u ovako katastrofalnom stanju.

Inače, na Autobildovom supertestu, nova Mazda 6 je posle 100K i godinu i po dana pokazala znake rđe. Šta li će tek biti kada auto bude imao 6-7 godina?
S druge strane, ista Mazda 6 se pokazala kao pouzdan automobil.

U ovo godište (2002.) ulaze automobili koje dovlačimo i kupujemo, zato je poželjno otvoriti četvoro očiju kada se kupuje.

Poslednja izmena:

Sale NB

New member
Ovo je uvek nezgodno pitanje.
Nemački premijumi, zajedno sa Lexusom, Maseratijem i Jaguarom predstavljaju stilski i tehnološki krem, ali po odnosu uloženo-dobijeno teško da su u vrhu. Da su pouzdani i nekvarljivi, to vec odavno nisu.

Rekao bih da su danas, gledajući potrebe prosečnog vozača, Koreanci definitivno najbolji. Nude prilično savremenu tehniku, lepo upakovanu i obrađenu, više nego solidan kvalitet ( Hyundai & Kia), uglavnom su odlično opremljeni i za to što nude, veoma pristupačni.
Ako na to dodamo garantne uslove - jasni pobednici.

drfedja

Member
Sedeo sam pre par dana u novoj Kiji Sportage i enterijer je bolje odrađen nego npr. kod Honde, mada podseća dosta. Motor je 1.6 od 125 KS i zaista se muči sa tolikim vozilom, mada je tih i kultivisan u radu, podseća dosta na japansko vozilo. Problem sa Kijama je sama konstrukcija, odnosno frejm, koji je pretežak, pa je tako npr. Ceed teži oko 150 KG od konkurentskog VW Golfa VII. U odnosu na VW svakako nudi više opreme i više KS na papiru, pa ćeš umesto 1.6 od 125KS kod VW-a dobiti 1.2 TSI od 86 KS u osnovnoj trendline opremi i to za par hiljada evra više, a za 5 god garancije mora da se doplati. S druge strane, taj TSI je znatno fleksibilniji za svakodnevnu vožnju i manje troši. Dizajn? Kia i Hyundai imaju sasvim ok dizajn, mnoogoo su se oni unapredili u odnosu na ranije generacije, tu ne zaostaju ništa u odnosu na evropske konkurente, a u odnosu na Japance su ispred.
Da li bi pored svega npr. uzeo Ceed 1.6 VVT ili VW Golf VII 1.2 TSI? Ako bih imao pare za VW, naravno VW, što opet ne znači da je odnos uloženog i dobijenog bolji.

A da je Mazda trulex, to stoji, one slike sam ja lično slikao pre nekoliko godina. Pored toga imao sam prilike da provozam Mazdu 6 2.0D od 140 i kusur KS i mogu samo da kažem da je auto plastikanac, sa anemičnim dizel agregatom ali je na volanu izvanredan, veoma precizan upravljač.

Poslednja izmena:

M_M

Active member
Koreanci su po odnosu uloženo/dobijeno na samom vrhu i tu nema dileme. Dakle za prosečnog vozača odličan izbor.

Ali ih to i dalje ne kvalifikuje da su najbolji, jer su njihova vozila uglavnom dosadna, letargična, mnogo bolja na papiru nego u realnosti. Npr probao sam ix35 CRDI 184ks i BMW X3 184ks, dakle NEBO i ZEMLJA po pitanju performansi, upravljivosti, osećaja u vožnji itd. A na papiru kao "isti".

Zato i dalje mislim da su Nemci premijum klase ipak vrh - ko u životu nije vozio Porsche, BMW, Audi ili Mercedes mislim da nema pravu percepciju. I Japanci s vremena na vreme priđu blizu i zablistaju (npr GT-R, 350/370Z), ali im i dalje generano fali dosta, npr Tojota je dosadna, Mazda ima problema sa korozijom, Honda (sem fantastičnog S2000 i solidnog Accorda u S opremi) nikako da se reši da napravi nešto zaista dobro - fali im ideja, neki turbo benzinski i jači turbo dizel motor, dobar sportski 4x4 pogon, itd, itd...

Talijani znaju da prave dobro samo male autiće (npr Fiat 500) ili supersportske (Ferrari, Lamborghini, Masserati...).

Francuzi se bore sa Nemcima i Talijanima i u poslednje vreme nisu loši, DS3, DS4, DS5, Pežo 208/308/508, sve generalno jako dobri auti. Tu su u klasi i standardno solidni VW, Opel i Ford.

Za kraj ne mogu a da ne spomenem Škodu, koju bih stavio i ispred koreanaca po pitanju uloženo/dobijeno. Vrede svaku paru i bolje drže cenu od koreanaca. Jesu pomalo dosadne, ali za prosečne vozače odličan izbor u svakom segmentu.

Poslednja izmena:

matori

New member
Neko je komentarisao da Japanci ne znaju da naprave automatski menjač!? Pa Leksus je izmislio automtski menjač sa 8 stepeni prenosa i svi najveći evropski proizvođači su to preuzeli od njega. Da ne znaju napraviti dobar 4x4 pogon!? Subaru i Mitsubishi su vrh ledenog brega u toj priči. Ja bi voleo gde to i u kom listu piše! Da im je limarija loša!? Ja sam radio kao autolimar pre 20 godina i to je najveća glupost što sam čuo. Nakrpio sam se BMW-a i Mečki da znam na njima u po noći gde koji šaraf stoji, da ne pominjem poznatu Opelovu limariju. Moj nabolji drug je 3 godine u nemačkoj i radi kao automehaničar tamo i dovozi svaka 3 meseca po jednu mečku ili BMW 2004.-2006. god. da ih ovde pokrpi za 200 eura jer tamo takve popravke koštaju po 2000 eura i zaradi na razlici. Auti su dole skroz truli. Ima veze gde se auto vozi i koliko se najede soli zimi. Ova rasprava je pitanje mentaliteta, a ne zdravog razuma. To što ceo svet proglašava već 10 godina Leksusa za najkvalitetniji auto ,to kod nas ne važi, što je Ford Fiesta najprodavaniji auto pretprošle godine u svetu, to kod nas ne važi, što je Corola najprodavanija prošle godine, to opet ne važi za nas. Mi se i dalje držimo kafanske priče o nekim nemačkim markama koje bukvalno žive na staroj slavi. Slažem se sa jednim komentarom koji lepo kaže , zašto te marke ne daju garancije kao Japanci ili Koreanci za svoja vozila kad ih već toliko naplate. Jednostavno, znaju šta naprave.

Vrh